Lek recepturowy – realizacja maści na raty

Czy pacjent może w ciągu miesiąca wybrać 1 porcje maści, a później co miesiąc przychodzić po następną?

Od 1 stycznia 2024 roku wzrasta taxa laborum. fot. shutterstockDopuszczalna jest częściowa realizacja recepty na lek recepturowy (fot. Shutterstock).

Czy e-receptę na lek recepturowy traktujemy podobnie jak na inne leki? Jeśli lekarz wypisze 10-krotną ilość maści, wystarczy wtedy stosowanie 2 x dziennie czy musi być bardziej szczegółowe? Może pacjent w ciągu miesiąca wybrać 1 porcje, a później co miesiąc przychodzić po następne?

 

Odp.: Leki recepturowe i gotowe stosowane zewnętrznie na skórę są traktowane tak samo, jeżeli chodzi o zapis dawkowania na recepcie. W ich przypadku wystarczający będzie zapis obejmujący tylko częstotliwość stosowania, więc określenie 2 x dziennie jest w tym przypadku prawidłowe. Jeżeli pacjent otrzyma receptę na 10 maści po 100,0 lub 1000, czy w jakiejś innej konfiguracji, a recepta ma oznaczenie 365-dni ważności i będzie zaczęta w trakcie pierwszych 30-dni od daty wystawienia, możliwe będzie jej częściowe realizowanie w następnych miesiącach. Bardziej szczegółowe dawkowanie przydaje się wtedy, gdy pierwsza realizacja recepty następuje po 30 dniach od daty wystawienia recepty.

mgr farm. Konrad Okurowski