Kwestia urlopu szkoleniowego dla farmaceuty

Moje pytanie dotyczy tego, jak przedstawia się dzisiaj sytuacja dotycząca urlopu szkoleniowego dla farmaceuty.

Opłatki skrobiowe wchodzą do wyceny leku recepturowego (fot. Shutterstock).Zdaniem naszego radcy prawnego, jest to uprawnienie pracownicze, do którego pracownik nabywa prawo w danym roku kalendarzowym (fot. Shutterstock).

Proszę o informacje, jak na dzień dzisiejszy wygląda sprawa urlopu szkoleniowego dla farmaceuty. Czy zgodnie z nowym prawem farmaceutycznym przysługuje on niezależnie od rozpoczętego okresu szkoleniowego, czy pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu?

Odp.: Zdania w temacie są podzielone. Z jednej strony pojawia się pogląd, że jest to uprawnienie pracownicze i niezależne od zakończenia aktualnie trwającego okresu szkoleniowego na starych zasadach:

https://www.oia.lodz.pl/storage/files/May2021/c1pRvC6psIgjmfDLZ9QD.pdf

z drugiej zaś przeciwnie:

https://oia.waw.pl/wp-content/uploads/2021/04/Komunikat-OIA-w-Warszawie-sprawie-obowi%C4%85zku-ustawicznego-rozwoju-zawodowego-farmaceut%C3%B3w.pdf

Zdaniem naszego radcy prawnego, jest to uprawnienie pracownicze, do którego pracownik nabywa prawo w danym roku kalendarzowym. Niemniej każdorazowo termin musi zostać uzgodniony z pracodawcą. Brak zgody obu stron oznacza, że termin nie został uzgodniony, a pracownik nie może skorzystać ze swojego prawa. Może warto spróbować uzyskać zgodę z wyprzedzeniem.

Nie jest to ostateczna wersja, ponieważ ma pojawić się rozporządzenie w tej sprawie.

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

1 komentarz Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Czy farmaceuci, którzy biorą udział w szkoleniach, które podnoszą ich kwalifikacje zawodowe mają dni wolne od pracy? W wielu zawodach w sumie przecież jest tak, że jak pracownik jest wysyłany na szkolenie to w ramach dnia pracy.