Krople Alphagan – kwestia trwałości leku

Mam receptę na 3 opakowania kropli do oczu. Który przepis określa, że podczas wydania liczy się trwałość kropli zamiast dawkowania? 

Otrzymałam receptę na 3 op. leku Alphagan. Moją wątpliwość budzi podstawa prawna umożliwiająca kierowanie się trwałością, a nie dawkowaniem.Charakterystyka produktu leczniczego określa ile i w jakich warunkach dany lek może być stosowany.

Otrzymałam następująca receptę dla pacjenta z uprawnieniem IB.

Rp.
Alphagan krople do oczu
3 op. a 5 ml
D.S. 1×1

Czy mogę wydać 3 op.? Który przepis określa, że w przypadku realizacji recept można kierować się trwałością leku? Na jakiej podstawie przyjmuje się, że te krople są ważne 28 dni po otwarciu?

 

Odp.: Niestety żaden z przepisów prawa farmaceutycznego ani wydanych na jego podstawie rozporządzeń nie reguluje tego aspektu wprost. Osoba uprawniona na prawo przepisać na jednej recepcie elektronicznej ilość leku na 360 dni stosowania, który jest wyliczony na podstawie podanego sposobu dawkowania. W tym miejscu można włączyć kwestię trwałości kropli ocznych. Producent w punkcie 6.3 ChPL podaje, że okres ważności leku Alphagan wynosi 3 lata w zamkniętym opakowaniu i 28 dni po pierwszym otwarciu butelki. Nie można zatem powiedzieć, że pacjent może stosować lek dłużej niż 28 dni, nawet jeżeli nie wykorzystał całej ilości. Taka informacja powinna zostać również przekazana przez osobę wydającą lek w aptece pacjentowi. Po tym czasie konieczne będzie wyrzucenie zaczętego opakowania i otwarcie kolejnego. Dlatego też, żeby pacjent miał zabezpieczoną kurację na 3 miesiące, musi otrzymać 3 op. W tym kontekście dawkowanie, o ile jest prawidłowe, nie powoduje zmniejszenia ilości leku, którą powinien otrzymać pacjent.