Inny numer pesel na recepcie papierowej

Czy, jeżeli na recepcie papierowej jest inny pesel niż dane osoby wpisane wyżej, to możliwe jest zrealizowania takiej recepty?

Brak dawkowania lub błędne dawkowania pozwala wydać ilość leku, która nie przekracza maksymalnie dwóch najmniejszych refundowanych opakowań (fot. Shutterstock).Zarówno dane pacjenta, jak i pesel można zmienić oraz opisać na rewersie recepty (fot. Shutterstock).

Czy jeżeli na recepcie papierowej jest inny pesel, niż dane osoby wpisane wyżej, to mogę zrealizować taką receptę? Miałam przypadek, w którym pacjentka dała mi dwie recepty papierowe. Na obu było imię i nazwisko jednej osoby, ale dwa różne pesele. Pacjentka powiedziała, ze to jej mama lekarka wypisywała receptę i się pomyliła i na jednej recepcie powinno być jej imię. Zażądała, abym skreśliła imię i zmieniła na prawidłowe. Czy mogę w takim przypadku coś zmienić i zrealizować receptę, czy odesłać pacjenta do lekarza?

Odp.: Zarówno dane pacjenta, jak i pesel można zmienić oraz opisać na rewersie recepty. Nie ma potrzeby kreślenia po dokumencie, czy odsyłania pacjenta do lekarza, ponieważ takie działanie mieści się w zakresie uprawnień osoby realizującej wynikających z § 8 rozporządzenia w sprawie recept. W razie błędnego przekazania danych do NFZ odpowiedzialność poniesie lekarz za błędne wypisanie recepty.

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]