Eszopiklon – czy wymaga zapisu jak dla leków psychotrpowych?

Nigdzie nie mogę znaleźć kategorii dla leku Esogno (Eszopiclonum)? Czy obowiązują te same regulacje co Zopiklon i Zolpidem, czyli wymóg zapisu łącznej dawki substancji i czas realizacji 30dni?

Eszopiklon to nowa substancja z grupy benzodiazepin, która na dzień 11 marca 2021 r. nie została włączona do grupy substancji psychotropowych.Eszopiklon to nowa substancja z grupy pochodnych benzodiazepin, której nie zalicza się na razie do grupy IV-P.

Odp.:

Jest to nowa substancja, której na dzień 11 marca br. nie uznaje się za substancję psychotropową w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Sytuacja może się zmienić, niemniej wiadomo, że jest to kolejna substancja pochodna benzodiazepin tak jak: zolpidem, zopiklon i zaleplon (czytaj: Nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 2015 r.). Do 1 lipca 2015 r. zopiklonu i zaleplonu, czy tapentadolu również nie traktowało się jak substancji psychotropowych.
Przez analogię można oczywiście potraktować ją jak ww., ale podstaw formalnych, póki co nie ma.
Informacja na temat klasyfikacji substancji psychotropowych znajduje się obecnie w rozporządzeniu z 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych z aktualizacjami (zobacz: Wykaz substancji psychotropowych i odurzających).