Dzielenie opakowań leków wydawanych na receptę

Kwestia dzielenia opakowań była już poruszana i, zgodnie z przepisami, nie wolno tego robić poza postaciami parenteralnymi, antybiotykami oraz substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi (fot. Shutterstock).Kwestia dzielenia opakowań była już poruszana i, zgodnie z przepisami, nie wolno tego robić poza postaciami parenteralnymi, antybiotykami oraz substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi (fot. Shutterstock).

Chciałbym uzyskać informacje na temat dzielenia opakowań leków wydawanych na receptę. Podam przykład, recepta na Poltram Combo 1 op., w odpłatności wpisany X. Zgodnie z moją wiedzą powinienem wydać najmniejsze zarejestrowane opakowanie (10 tabl.), jednakże w aptece posiadam tylko Poltram Combo pakowany po 90 tabletek. Czy mogę podzielić to większe opakowanie i wydać z niego tylko 10 tabletek (1 blister), czy nie wolno mi tego zrobić?

Ponieważ Poltram Combo jest lekiem refundowanym, to najmniejsze opakowanie, jakie należy brać pod uwagę podczas realizacji recepty to 20 tabl. (chyba, że 10 tabl. zostało wskazane wprost). Kwestia dzielenia opakowań była już poruszana i, zgodnie z przepisami, nie wolno tego robić poza postaciami parenteralnymi, antybiotykami oraz substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi. Jeżeli apteka zdecyduje inaczej to jest to jej wewnętrzna sprawa i ewentualny późniejszy problem, bo nie słyszałem, żeby ktoś się czepiał podczas kontroli z tego tytułu.