Dzielenie opakowań leków bez recepty

Czy można wydawać Nizoral lub Tribiotic na saszetki?

Czy dopuszczalne jest dzielenie leków dostępnych bez recepty i wyrobów medycznych? Chodzi o saszetki szamponu Nizoral i Tribiotic.Rozporządzenie w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki określa, dla których grup leków można dzielić opakowania (fot. Shutterstock),

Czy dopuszczalne jest dzielenie opakowań leków OTC i wyrobów medycznych? Chodzi np. o Tribiotic saszetki, Nicorette Classic Gum, plastry Itami, szampon Nizoral, lizaki Natursept czy plastry Cosmopor?

 

Odp.: Rozporządzenie w sprawie zapotrzebowań i wydawania z apteki w § 5 ust. 3 wymienia grupy leków, których opakowania można dzielić.
3. Dopuszcza się dzielenie opakowań następujących produktów leczniczych:
1) antybiotyki do stosowania wewnętrznego,
2) w postaci przeznaczonej do podawania pozajelitowego,
3) w postaci do podawania wziewnego,
4) posiadających kategorię dostępności „Rpw”,
5) zawierających substancje psychotropowe z grup III-P i IV-P lub środki odurzające z grupy II-N, określone w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii

– jeżeli nie przyczyni się to do zmiany gwarantowanej przez producenta jakości produktu leczniczego, a każde wydane opakowanie bezpośrednie jest oznakowane datą ważności i numerem serii, w opakowaniu własnym apteki, do którego dołącza się ulotkę lub jej kopię.

Jak widać żadna z wymienionych w pytaniu pozycji, nie mieści się wśród powyższych grup, więc zgodnie z przepisami, jej opakowań nie można dzielić. Dodatkowo jest to argument dla apteki, żeby nie dzielić opakowań i wydawać całe pacjentowi. Pewnym wyjątkiem od zasady mogłyby być pozycje, które na pojedynczym plastrze mają podany kod EAN (Itami, Cosmopory).
Jeżeli chodzi o podejście do tematu przez WIF, to dzielenie opakowań nie grozi niczym dla apteki. Jest jedynie określane jako zła praktyka, ale bez konsekwencji.

mgr farm. Konrad Okurowski