Dokonywanie korekty składu sporządzanego leku recepturowego

Czy sporządzając lek recepturowy można dokonać korekty składu tego leku?

Na pytanie o dokonywanie korekty składu sporządzanego leku recepturowego, odpowiedziała radca prawny Alicja Chudziak (fot. Shutterstock).Na pytanie o dokonywanie korekty składu sporządzanego leku recepturowego, odpowiedziała radca prawny Alicja Chudziak (fot. Shutterstock).

Zgodnie z § 4 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 października 2018 r. w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2008 z późn. zm.) osoba sporządzająca lek recepturowy dokonuje korekty składu leku recepturowego, jeżeli podany na recepcie skład może tworzyć niezgodność chemiczną lub fizyczną, mogącą zmienić działanie leku lub jego wygląd, przez: 

a) dodanie surowca farmaceutycznego ułatwiającego prawidłowe przygotowanie postaci leku lub pozwalającego na uzyskanie jednolitego dawkowania, 

b) prawidłowy dobór surowców farmaceutycznych, zapewniający rozpuszczenie wszystkich składników leku w celu uzyskania jego właściwej postaci, 

c) zmianę postaci surowca farmaceutycznego z rozpuszczalnej na nierozpuszczalną lub odwrotnie, z uwzględnieniem koniecznej różnicy w ilości surowca.

Powyższe zmiany muszą być odnotowane w Dokumencie Realizacji Recepty.

Na pytanie odpowiedziała radca prawny Alicja Chudziak

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]