Depakine chrono – brak ubezpieczenia a refundacja

Czy adnotacja przy dawkowaniu o braku ubezpieczenia może być podstawa do odebrania refundacji?

Czy można wydać Depakine Chorono z refundacją, jeżeli w dawkowaniu lekarz napisał, że pacjent nie ma ubezpiecznenia?Nadmiar informacji na e-recepcie często utrudnia jej realizację.

Mam wątpliwości co do uznania bądź odrzucenia refundacji na lek przepisany na e-recepcie, w sposób jak zamieszczono poniżej. W programie aptecznym oczywiście zaczytało się ze zniżką. Czy adnotacja przy dawkowaniu o braku ubezpieczenia może być podstawa do odebrania refundacji?

Rp.
Depakine Chrono 300 tabl. powlekane o przedłużonym uwalnianiu 0,2 g+0,087 g
4 op. po 30 tabl.
D.S. tabl. rano:1 na noc: 2 100% brak ubezpieczenia
Odpłatność R

Odp.:

Sama informacja o braku ubezpieczenia nie ma żadnej mocy prawnej i można ją uznać za informację dodatkową niezwiązaną z treścią recepty, która nie stanowi reklamy. Z kolei oznaczenie 100% może już świadczyć o podwójnym wskazaniu odpłatności. Jest to dość nietypowy przypadek. Należałoby z lekarzem wyjaśnić sytuację, a najlepiej sam pacjent powinien to zrobić. Tutaj niepotrzebnie lekarz wymusza decyzję na osobie realizującej. Recepta powinna być wystawiona ponownie i we właściwy sposób.

Teraz spójrzmy na ten zapis od strony prawnej. Odpłatność wpisano błędnie, bo podwójnie, więc realizacja ze zniżką (odpłatność najwyższa z wykazu) byłaby możliwa, gdyby na recepcie nie znalazło się oznaczenie X lub 100%. Oznaczenie 100% zostało zawarte (przepisy nie rozróżniają tu umiejscowienia ani nie wymagają dodatkowego poprzedzenia słowem odpłatność etc.)., więc pacjent nie może otrzymać leku ze zniżką.

Jeżeli lek został wydany ze zniżką, bo tak się wczytało z automatu, co, nawiasem mówiąc, nie jest jakąś okolicznością łagodzącą, ponieważ najważniejsza jest część graficzna e-recepty, można jedynie utrzymywać, że całe określenie „100% brak ubezpieczenia” jest informacją dodatkową i bez związku z prawem pacjenta do zniżki, co potwierdza odpłatność wpisana we właściwym polu.
Reasumując, najbardziej właściwym postępowaniem byłoby odesłanie pacjenta do lekarza lub opcja bezpieczna dla apteki z realizacją recepty na 100%.

mgr farm. Konrad Okurowski