Czy wydanie odpowiednika Naproxen 500 mg x 20 tabl. za wypisany na recepcie Apo-Napro 0,5 x 30 tabl. można uznać za zasadne, biorąc pod uwagę, że pacjent poprosił o mniejszą ilość tabletek i wydano najmniejsze opakowanie z wykazu?

Proszę o podpowiedź, czy wydanie odpowiednika Naproxen 500 mg x 20 tabl. za wypisany na recepcie Apo-Napro 0,5 x 30 tabl. można uznać za zasadne, biorąc pod uwagę, że pacjent poprosił o mniejszą ilość  tabletek i wydano najmniejsze opakowanie z wykazu. Czy kierujemy się tylko zasadą +-10%.

I kolejne pytanie: czy można wydać dowolną kombinację wielkości opakowań odpowiednika jeśli sprawozdajemy do funduszu wielkości zapisane przez lekarza, np. na recepcie Lorista po 84  a wydaję 3 op. odpowiednika po 30 ew. 28 tabl.(10%), bądź też odwrotna sytuacja, zapisano 3 małe op. i to sprawozdaję a wydaję 1 duże (10%)?

Tak, powyższy sposób realizacji recepty można uznać za niezasadny, ponieważ ilość wydawanego leku nie powinna się różnić bardziej niż w granicach ustawowych 10% (biorąc pod uwagę pełne refundowane opakowania). Gdyby istniał refundowany lek Apo-Napro 500 mg po 20 tabl., to pacjent mógłby zrezygnować z 10 tabl., co pozwoliłoby na zamianę na ww. Naproxen 500 po 20 tabl.

Tak, zapisaną ilość leku można wydać w dowolnej konfiguracji i sprawozdać wg. wielkości opakowania z recepty.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Dostęp do zawartości serwisu recepty.edu.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawia recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.