Czy receptę pielęgniarską może wystawić tylko magister?

Czy recepta pielęgniarska może być wypisana dopiero przez magister pielęgniarstwa? Czy może ją także wypisać osoba z licencjatem z pielęgniarstwa po kursie wypisywania recept?

Odp.: Zależy, o którą receptę chodzi, tj. czy na leki do samodzielnej ordynacji (tylko magister lub specjalista), czy w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego (także licencjat lub specjalista). Zasadniczo uprawnienie do wystawiania recept nabierają pielęgniarki po kursie. Obecnie kurs ten jest częścią studiów magisterskich.

Od strony prawnej aspekt ten jest regulowany przez art. 15a ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej:
Art.  15a.
1. W ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarka i położna posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa mają prawo samodzielnie:
1) ordynować leki zawierające określone substancje czynne, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w tym wystawiać na nie recepty,
2) ordynować określone wyroby medyczne, w tym wystawiać na nie zlecenia albo recepty
– jeżeli ukończyły kurs specjalistyczny w tym zakresie.

2. W ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarka i położna posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa mają prawo wystawiać:
1) recepty na leki, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, niezbędne do kontynuacji leczenia, jeżeli ukończyły kurs specjalistyczny w tym zakresie;
2) zlecenia na wyroby medyczne.