Czy obecnie uprawnienie dodatkowe jest ważniejsze niż odpłatność?

Czy w związku z nowym rozporządzeniem mam rozumieć ze recepty np. z uprawnieniem S, ale wpisana odpłatnością 100% przy leku refundowanymi wydajemy na zniżkę?

Czy w związku z nowym rozporządzeniem mam rozumieć ze recepty np. z uprawnieniem S, ale wpisana odpłatnością 100% przy leku refundowanymi wydajemy na zniżkę?

Odp.:

Zapis § 8 ust. 1 pkt 8 lit. c nowego rozporządzenia w sprawie recept jest dość kontrowersyjny, biorąc pod uwagę ostatnie stanowiska i komunikaty Ministerstwa Zdrowia. Niemniej czytając go wprost („w przypadku gdy recepta zawiera kod uprawnień dodatkowych pacjenta, osoba wydająca wydaje produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny za odpłatnością wynikającą z określonego przez nią uprawnienia dodatkowego pacjenta, w przypadku jeżeli kod uprawnienia dodatkowego występuje w zbiegu z oznaczeniem „X” albo „100%” dotyczącym odpłatności, osoba wydająca przyjmuje, że oznaczenia tego nie wpisano;„), nie sposób wyciągnąć innego wniosku niż, że słowo „oznaczenie” odnosi się wyłącznie do symbolu X/100%. Tym samym uprawnienie dodatkowe staje się ważniejsze niż odpłatność. Do 1 lipca osoba realizująca ma wybór czy wyda lek za odpłatnością wynikająca z uprawnienia dodatkowego, czy pełnopłatnie. Później, o ile przepis nie zostanie zmieniony, można będzie wydać lek, tylko wg uprawnienia dodatkowego. Należy się spodziewać komunikatu MZ w tej sprawie, jeżeli przepis będzie interpretowany niezgodnie z wolą ustawodawcy. Najbezpieczniej będzie również wstrzymać się z wydawaniem leków wg nowych zasad do czasu otrzymania wyjaśnień.

 

Czytaj również: Odpłatność za leki – zasady i rozwiązania problemów

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

1 komentarz Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

I teraz pacjent w 1 aptece dostanie na zniżkę, a w 2 nie, bo zastosuje inne przepisy;)