Czas wykonania i wydania leku recepturowego

Czy od daty przyjęcia recepty robionej do daty wykonania leku musi upłynąć mniej niż 48 h?

Czy obowiązuje też, żeby od daty przyjęcia do daty wydania leku minęło mniej niż 6 dni, czy zostało to zniesione?

Odp.: Tak, ustawowo należy zmieścić się w 48 h, a przynajmniej tak należy sprawozdać daty i godziny przyjęcia oraz wykonania. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby termin wykonania leku uzgodnić z pacjentem, a sprawozdawczość dostosować, żeby nikt się nie przyczepił.

Te 6 dni obowiązuje tylko w znaczeniu możliwości odmowy wydania leku recepturowego. Wiadomo, że im później po sporządzeniu leku pacjent go odbiera, tym krócej będzie mógł dany lek stosować.

Art. 86. ustawy Prawo farmaceutyczne
1. Apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w szczególności usługi farmaceutyczne, o których mowa w ust. 2.
2. Nazwa apteka zastrzeżona jest wyłącznie dla miejsca świadczenia usług farmaceutycznych obejmujących:
2) sporządzanie leków recepturowych, w terminie nie dłuższym niż 48 godzin od złożenia recepty przez pacjenta, a w przypadku recepty na lek recepturowy zawierający środki odurzające lub oznaczonej „wydać natychmiast” – w ciągu 4 godzin;

Art. 96
5.  Farmaceuta i technik farmaceutyczny mogą odmówić wydania produktu leczniczego, jeżeli:
5) od dnia sporządzenia produktu leczniczego upłynęło co najmniej 6 dni – w przypadku leku recepturowego sporządzonego na podstawie recepty lub etykiety aptecznej;

3 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

często zdarza się tak, że pacjent zostawia lek w piątek i chce go odebrać na przykład w piątek za tydzień ......
I nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak było i w papierach dobrze wyglądało :)
Wszystko można ustawić tak że będzie zgodnie z wytycznymi :)