Brak podanej ilości leku na e-recepcie

Co należy zrobić, jeżeli na e-recepcie nie podano ilości leku?

Brak podanej ilości leku na e-recepcie nie uniemożliwia realizacji takiej recepty. Pacjent ma prawo otrzymać jedno najmniejsze opakowanie.Realizacja recept z błędami przewidzianymi w przepisach jest dopuszczalna.

Odp.: E-receptę traktuje się analogicznie w tym zakresie jak receptę papierową. W przypadku braku ilości leku należy postąpić zgodnie z § 8 ust. 2 pkt 1 lit. a lub c rozporządzenia w sprawie recept. Mówi on, że:
„2. Dopuszczalna jest realizacja recepty, na której nie wskazano:
1) ilości:
a) produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego – w takim przypadku osoba wydająca przyjmuje, że jest to jedno najmniejsze opakowanie określone w wykazie, a w przypadku produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych niepodlegających refundacji – jedno najmniejsze opakowanie dostępne w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
c) leku recepturowego – w takim przypadku osoba wydająca przyjmuje ilość odpowiadającą jednemu ryczałtowi, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 6 ust. 10 ustawy o refundacji;”

Przyjmuje się zatem, że wypisano najmniejsze refundowane lub zarejestrowane opakowanie, w zależności czy lek jest refundowany, czy pełnopłatny. W przypadku leku recepturowego z kolei będzie to ilość przypadająca na jeden ryczałt.

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]