Berodual – wydanie na zniżkę przy uprawnieniu S

Ile berodualu można wydać na zniżkę przy uprawnieniu S, przy takim zapisie: Berodual płyn 2 op. Daw. 2×1?

Po zmianie przepisów dotyczących realizacji recept, nadal można przyjmować recepty weterynaryjne na psychotropy bez numeru Pesel oraz kodów kreskowych - można, bo przepis wymaga, żeby recepty wystawiane przez lekarzy i pielęgniarki spełniały taki wymóg (fot. Shutterstock).Najbezpieczniej, przy takim zapisie, będzie wydać 1 op. lub zwrócić się do lekarza z prośbą o doprecyzowanie, czy chodziło o 1 kroplę, czy 1 ml(fot. Shutterstock).

Odp.: Najbezpieczniej będzie, przy takim zapisie wydać 1 op. lub zwrócić się do lekarza z prośbą o doprecyzowanie, czy chodziło o 1 kroplę, czy 1 ml. Lek ma postać roztworu, który dawkuje się w kroplach. Oczywiście wykonanie inhalacji z 1 kropli jest absurdalne, niemniej przyjmując 2 krople na dzień do wyliczeń, wychodzi, że 1 op. 20 ml wystarczy na 200 dni kuracji. Skutkiem tego nie jest możliwe wydanie leku na 400 dni kuracji (2 op.), ponieważ wykracza to poza dopuszczalne 360 dni stosowania.

Alternatywnie osoba realizująca ma prawo uznać (i bronić przed NFZ swojej wersji), że chodziło o 1 ml, lub dawkowanie jest błędne (chociaż zawiera ilość jednostek dawkowania, więc nie ma podstawy do takiej drogi) i wydać 2 op. jednorazowo.

Czytaj również:

Berodual – recepta na 2 op. w aerozolu bez dawkowania

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]