Amlopin – realizacja recepty na lek, który wypadł z refundacji

Jak wydać Amlopin z recepty rocznej, jeśli wg kodu EAN wypadł z refundacji?

Jak zrealizować receptę na Amlopin 10 mg po 28 tabl. wypisany ze zniżką, skoro przestał on być refundowany, a recepta jest nadal ważna?Podczas wydawania leków z recepty należy kierować się aktualnie obowiązującą lista refundacyjną.Jak w

Mam pytanie. W styczniu pacjent miał wypisany Amlopin 10 mg po 28 tbl. Recepta długoterminowa. W kwietniu wypada z listy. Jak z wydaniem tego leku?

 

Odp.: Wszystko zależy od zapisu w części wizualnej. Jeżeli wskazuje Amlopin z firmy Inpharm konkretnie, odpowiednik musimy wydać pełnopłatnie. Z kolei jeżeli, jest to po prostu napisane Amlopin 10 mg po 28 tabl. to można przyjąć, że zapis wskazuje również na refundowany lek z Delfarmy. Pozwala to wydać wypisany lek (w opakowaniu po 28 lub 30 tabl.) lub odpowiednik, ze zniżką. W obu przypadkach BLOZ/EAN ma znaczenie jedynie informacyjne, a najważniejsza jest cześć graficzna e-recepty. W zestawieniu refundacyjnym należy dopilnować, żeby zaznaczony EAN „oryginału” był refundowany. Co do zasady, jeżeli lek wypada z refundacji i nie ma pozycji o tej samej nazwie w wykazie leków refundowanych, należy od tego miesiąca realizować receptę pełnopłatnie lub zasugerować pacjentowi wystawienie nowej na lek refundowany.

Czytaj również: Stanowisko MZ ws. zastosowania 10% różnej ilości leku