Pytania i odpowiedzi

Czy można wydać 3 op Ketonalu forte z dawkowaniem 1 tabl. doraźnie?
Ile można wydać leku przy następującym zapisie: Rp. Dormicum 7,5mg 20tabl (łącznie trzysta miligram midazolamu) DS.: 1tabl dziennie?
Ile można wydać jednorazowo (jedna recepta) leku sprowadzanego w ramach imortu docelowego? Na 90 dni czy 120 dni?
Lekarz zapisał na recepcie robionej: Oleum. menthae pip. gtt X. Czy taki zapis jest prawidłowy? Czy ilość kropli tak jak wszystkie inne ilości powinna być zapisana cyframi arabskimi?
Czy recepta refundowana musi mieć określony wymiar? Wszystkie dane są zamieszczone i wszystkie kody. Tylko mam dylemat bo jest węższa niż wszystkie inne.
Czy można wydać 5 wkładów insuliny Abasaglar?
Kto jest prawnie odpowiedzialny za źle wydany lek (technik, który wydaje, osoba retaksująca czy kierownik)?
Czy mogę wydać ze zniżką Vivacor 25mg i Vesicare 10 mg jeżeli na recepcie lekarz nie zapisał żadnej odpłatności?
Czy może być takie dawkowanie na recepcie z 4 op. Nutramigenu LGG S: 4*1 karmienie?
Czy na zapotrzebowanie do gabinetu lekarskiego mogą zostać wydane leki z wykazu A czy lekarz musi na nie wystawić osobne recepty?
Czy przy zapisie formetic 1000mg 2op (120) mogę wydać 4 zniżkowe opakowania po 30 lub 2 po 60? Czy powinienem wydać 2 najmniejsze refundowane?
Ile wydać leku Contrahist 200ml, jeżeli na recepcie jest napisane 2 opakowania, a dawkowanie wynosi 1*2.5ml . przekracza tym samym ilość leku na 120 dni kuracji?
Na jakiej podstawie recepta na lek psychotropowy nie musi odpowiadać wzorowi recepty i może być wystawiona na kartce papieru?
Recepta gdzie dane pacjenta (imię i nazwisko, adres, numer pesel) są zapisane innym długopisem i pismem mogą być realizowane na zniżkę? Czy musi to być uzupełnione przez lekarza?
Czy recepta z nadrukowanymi danymi lekarza , PWZ w postaci kodu kreskowego i 10 cyfr pod nim, bez pieczątki z prawidłowym PWZ jest poprawna?
Pacjent ma na recepcie Afobam 1 mg 2 op prawidłowo wypisany. Czy można wydać 1op Afobamu 1 mg oraz 2 op zamiennika Alproxu 0,5 mg?
Czy przy insulinie Gensulin R musi być dawkowanie?
Czy przy proszkach dzielonych ilość może być przepisana cyfrą rzymską?
Czy można zrealizować receptę ze zniżka jeśli lekarz napisał niepełny pesel pacjenta tj. 8 cyfr?
Czy wymagana jest pieczątka lekarza na rp. gdy w miejscu na dane pacjenta jest naklejka z jego danymi lub w polu Rp. jest naklejka z lekami?
Czy dawkowanie mleka bez określenia g lub ml jest prawidłowe?
Czy można zamieniać tabletki na tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej oczywiście z zachowaniem refundacji? Czy można zamieniać również z zachowaniem refundacji tabletki o przedłużonym uwalnianiu na kapsułki o przedłużonym uwalnianiu?
Czy lekarz weterynarii może przepisać leki z adnotacją pro familia?
Czy lekarz wypisując RP na psychotrop lub narkotyk musi wpisać słownie również jednostkę czyli np miligramów czy wystarczy skrót mg?
Czy zamieniając Spiriva na Srivasso wbijam WO ? Słyszałam niedawno opinię, że jeśli preparaty są tego samego producenta, to nie należy raportować substytucji do NFZ,ale nie mogę tego znaleźć w przepisach. Ta sama sytuacja Walsartan Krka i Valsacor.

Strony