Trioxal (Itraconzaole)

Trioxal (Itraconzaole)

Dostępne dawki i opakowania:

Trioxal® kaps. (100 mg) 4 szt.

Lek z listy leków refundowanych, odpłatność: 50%

Trioxal® kaps. (100 mg) 28 szt.

Lek z listy leków refundowanych, odpłatność: 50%

 

Jeżeli lekarz ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia upoważniającą do wystawiania recept na leki refundowane, to lek Trioxal w dawce 100mg pakowany po 4 i 28 tabl. może przepisać z odpłatnością 50% w następujących wskazaniach:

 

·                  we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji, tj.: w kandydozie sromu i pochwy. W łupieżu pstrym. W grzybicy skóry wywołanej przez dermatofity wrażliwe na itrakonazol (Trichophyton spp., Microsporum spp., Epidermophyton floccosum), np. grzybicy stóp, grzybicy podudzi, grzybicy tułowia, grzybicy rąk. W grzybicy paznokci spowodowanej dermatofitami lub drożdżakami. W kandydozie jamy ustnej. W grzybiczym zakażeniu rogówki. W grzybicach układowych: histoplazmozie, aspergilozie, kandydozie, kryptokokozie (w tym kryptokokowym zapalenie opon mózgowych), sporotrychozie, parakokcydioidomikozie, blastomikozie, chromomikozie i innych rzadko występujących grzybiczych zakażeniach układowych.

 

Wskazania pozarejestracyjne, w których pacjenta może otrzymać lek z odpłatnością 50%:

 

·                    w leczeniu profilaktycznym u pacjentów z zaburzeniami odporności lub chorobami rozrostowymi układu krwiotwórczego,

·                    w leczeniu zapobiegawczym (pierwotnym lub wtórnym) u pacjentów po autologicznym lub allogenicznym przeszczepie szpiku.

 

Przykład błędnie wypisanej recepty na lek Trioxal:

 

Trioxal 3op a 28 tabl.

S. wiadomo

 

W tym przypadku recepta zawiera 2 nieprawidłowości:

 

  • dawkowanie – w przypadku gdy lekarz nie określił dawkowania, farmaceuta ma prawo wydać maksymalnie 2 najmniejsze opakowania leku zarejestrowane w wykazie leków refundowanych – w tym przypadku będą to 2 opakowania po 4 tabletki

  • postać leku -  ponieważ lek jest zarejestrowany tylko w postaci kapsułek, nie ma więc konieczności zapisu postaci leku na recepcie.