Polsart Plus (Telmisartan+Hydrochlorotiazide)

Polsart Plus (Telmisartan+Hydrochlorotiazide)

Dostępne dawki i opakowania:

Polsart Plus 40 +12,5 mg tabl. 28 sztuk

Odpłatność: 30%

Polsart Plus 80+12,5 mg tabl. 28 sztuk

Odpłatność: 30%

Polsart Plus 80+25 mg tabl. 28 sztuk

Odpłatność: 30%

Lek Polsart Plus może zostać przepisany przez lekarza z 30% odpłatnością we wszystkich wskazaniach rejestracyjnych tj:

  • w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych, u których ciśnienie tętnicze nie jest kontrolowane w sposób wystarczający po zastosowaniu samego Telmisartanu.

Przykład recepty na lek Polsart Plus:

Rp.

Polsart Plus 40+25 mg

1 opak.

Odpłatność: R

 

W tym przypadku recepta zawiera 2 błędy:

  • Postać leku – lek jest zarejestrowany jedynie w postaci tabletek.  Zgodnie z §6 ust 1 pkt. 2) rozporządzenia w sprawie recept lekarskich, jeżeli lek występuje w jednej postaci, nie ma obowiązku określania jej na recepcie.
  • Dawka- zapisana przez lekarza dawka leku nie istnieje. W powyższym przypadku samodzielne określenie dawki przez farmaceutę jest utrudnione ze względu na dwuskładnikowość preparatu. Zgodnie z § 16 ust 1 pkt c  rozporządzenia w sprawie recept lekarskich jeśli na recepcie wypisano błędną dawkę leku farmaceuta przyjmuje, że jest to najmniejsza dawka dopuszczona na terytorium Polski. W powyższym przypadku należy wydać pacjentowi jedno opakowanie leku Polsart Plus w dawce 40+12,5 mg. 
  • Odpłatność – jedyną odpłatnością w jakiej Polsart Plus występuje jest odpłatność 30%, a zgodnie z § 16.1. pkt h) rozporządzenia farmaceuta wydaje lek w określonej dla tego leku odpłatności za wyjątkiem sytuacji przepisania leku z odpłatnością 100%, bądź X.