Tramal krople doustne (Tramadoli hydrochloridum)

Zarejestrowane na terenie RP dawki i opakowania:

Tramal krople, butelka po 10 lub 96 mlLek refundowany: odpł. 30% lub B

Lek Tramal retard może zostać przepisany w następujących wskazaniach:

  • bezpłatnie w leczeniu nowotworów złośliwych,
  • za odpłatnością 30% we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji tj. – w leczeniu bólu o nasileniu umiarkowanym do dużego.

Przykładowa e-recepta na lek Tramal

Rp.

Tramal 96 ml odpł. 30%

S. 1 x 10 kropli

Uprawnienie S

Powyższa recepta zawiera następujące błędy:

  • ilość leku – Zapisane dawkowanie nie pozwala wydać 96 ml na 180 dni kuracji, ponieważ w tym czasie pacjent zużyje 45 ml (1800 kropli / 40 kr./ml).  W związku z powyższym pacjent może otrzymać podczas pierwszej realizacji 4 op. po 10 ml i odbierać sukcesywnie resztę opakowań (5 op.) do 365 dni od daty wystawienia.

Uwagi!

  • Preparat można przyjmować niezależnie od posiłków, krople należy przyjmować z niewielką ilością płynu lub cukru.

Czytaj również: Dostępność leku Mytelase – komunikat MZ

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

7 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Wg mnie dawkowanie Tramalu po 96ml powinno być w "naciśnięciach pompki dozującej"
Powinno, ale krople czy ml są również przeliczalne.
Tekst zawiera następujące błędy : pacjent w czasie 180 dni kuracji zużyje 225ml czyli prawie 2,5 opakowania tramalu 96ml, ponieważ 1 ml=8 kropli z pompki dozującej, nie 40, a 10 kropel=1,25ml. Dozowanie z fiolki 96ml różni się od dozowania z fiolki 10ml. W związku z powyższym tekst jest do poprawki, bo wprowadza w błąd. Pozdrawiam
Naciśnięcia pompki dozującej to dozy, a nie krople. Dawkowanie różni się, ale tylko tym, że z kroplomierza odmierza się po kropli, a z pompki wielokrotność 5 kropli, stąd zapis dawkowania powinien to uwzględniać. 10 kropli = 2 naciśnięcia pompki dozującej. Mogą być też ml ... Tekst nie wprowadza w błąd. Stwierdzenie, że naciśnięcie pompki dozującej to kropla, jest ciekawym podejściem.
Przecież wyraźnie jest napisane o zużyciu przez pacjenta kropli, w końcu lek jest w formie kropli, a zapis dawkowania miałby być w "dozach" ?? Najodpowiedniej jest w ml. Oczywiście, że tekst wprowadza w błąd i farmaceuci go często popełniają myśląc, że nie ma różnicy w odmierzaniu z pompki i z kroplomierza. I może to dla kogoś ciekawe... ale na pewno prawidłowe stwierdzenie , że naciśnięcie pompki dozującej to kropla, tylko po prostu pięciokrotnie większa niż z kroplomierza w przypadku fiolki 10ml.
Wow, doceniam pomysłowość, ale nie zgadzam się z uproszczeniem.
Krople to krople i nie można traktować naciśnięcia pompki dozującej jako kropli 5x większej niż standardowa. W wyżej podanym przykładzie „lekarz” powinien dostosować dawkowanie do formy podania. Nie zrobił tego, ale to nie powód, żeby domyślnie zwiększać dawkowanie do naciśnięć pompki, ktore zawierają 5 x więcej leku.Zgadzam się z Konradem Okurowskim co do wyliczeń.