Tramal krople doustne 100 mg/ml

Zarejestrowane na terenie RP dawki i opakowania:

Tramal krople doustne 100 mg/ml

1 butelka 10 ml

1 butelka 96 ml z dozownikiem

Odpłatność:

B, 30%, 100%

B, 30%, 100%

Lek Tramal jest dostępny z odpłatnością:

  • B w przypadku występowania nowotworów złośliwych; 
  • 30% we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, czyli w przypadku występowania bólu o nasileniu od umiarkowanego do dużego;

W pozostałych przypadkach można dostać lek pełnopłatnie.

Przykładowa recepta:

Rp. 

Tramal krople doustne, roztw. (100 mg/ml)

2 op. po 96 ml z pompką doz.

D.S. 3×1 (3×30 kropl )

Odpłatność: B

 

W powyższej recepcie mamy do czynienia z dwoma rozbieżnymi sposobami dawkowania. W takich przypadkach zawsze bierzemy pod uwagę mniejsze spośród nich. W tym przypadku Tramal w opakowaniu z pompką dozującą nie jest dawkowany w kroplach. Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego 1 naciśnięcie pompki dozującej jest równy 5 kroplom. Wobec tych obliczeń mniejsze dawkowanie to 3 razy 1 naciśnięcie pompki (3×1=3x5kropel).

Opakowanie po 96 ml z pompką, zawiera 768 doz, czyli 3840 kropel. W związku z tym wydanie nawet 1 opakowania takiej gramatury przekracza 120 dniowy okres stosowania. Na powyższą receptę można wydać 4 opakowania po 10 ml (najmniejsze refundowane opakowanie tego produktu leczniczego), co zapewni pacjentowi leku na 107 dni przy zastosowaniu dawkowania 3 x 5 kropel. Jednak jest to najprawdopodobniej niezgodne z rzeczywistymi zaleceniami lekarza. W związku z powyższym zaleca się kontakt z lekarzem w celu weryfikacji prawidłowego dawkowania i wystawienia nowej recepty. 

 

Podstawa prawna:

Rozporządzenie w sprawie recept z 23 grudnia 2020 roku § 8 ust. 3

“Jeżeli z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, osoba wydająca wydaje najmniejszą z nich jako ilość przepisaną przez osobę wystawiającą receptę.”

Opracowała: mgr farm. Martyna Piotrowska