Test paskowy Contour Plus i Insulatard Penfill

Zarejestrowane na terenie RP dawki i opakowania:

Insulatard Penfill 100 j.m/ml

5 wkładów po 3 ml

Odpłatność:

R, 100%

Insulina Insulatard Penfill jest dostępna z odpłatnością R dla osób chorujących na cukrzycę. W pozostałych przypadkach można ją dostać z odpłatnością 100%.

 

Przykładowa recepta:

Rp. Papierowa (format A4)

Contour Plus test paskowy

Ilość: 2 op. po (50 pasków)

Dawkowanie: 4 x dz. 1 pasek

Odpłatność: 30%

 

Insulatard Penfill (Inj) 300 j.m./3 ml

Ilość: 1 op. po 5 wkładów

Dawkowanie: 2 j/d

Odpłatność: B

Uprawnienia dodatkowe: C

Paski są rozpisane prawidłowo, natomiast wątpliwości budzi dawkowanie insuliny. Wg niego na 120 dni można wydać maksymalnie 0,8 wkładu. Możemy jednak wydać 1 wkład podpierając się § 8  pkt 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept “Jeżeli z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, osoba wydająca wydaje najmniejszą z nich jako ilość przepisaną przez osobę wystawiającą receptę.” W związku z tym wydajemy 1 ampułkę insuliny jako najmniejszą jednostkę. Powyższe wytłumaczenie jest czysto matematyczne.

Z drugiej strony oczywiste jest, że pacjent nie może używać 1 wkładu przez 120 dni, ponieważ ma on określoną trwałość po otwarciu i w temperaturze pokojowej. Dla insuliny Insulatard jest to 6 tygodni. Uwzględniając zatem trwałość, pacjent ma prawo otrzymać 2 wkłady z powyższej recepty.

Kolejną kwestią są wymiary recepty. Wątpliwości związane z tym tematem zostały opisane we wpisie: Wymiary recepty refundowanej. Reasumując, wymiary większe niż standardowe nie są przeszkodą do realizacji recepty ze zniżką.

©rx.edu.pl