Recepta papierowa z 8 pozycjami

Przykładowa recepta (Recepta papierowa):

Rp.
Kostarox 30 mg 1 op 1×3
Apap 500 mg 1op 2×2
Duomox 500 mg 1 op 3×1
Ketonal Forte 100 mg 2×1
Ozzion 20 mg 1 op 1×1
Enterol 250 mg 1 op 1×1
Eludril 500 mg 1 op
Hydroxyzinum VP 10 mg 1 op 1×1
100%

W powyższej recepcie  jest przekroczona dozwolona ilość pozycji  na recepcie papierowej. Obowiązujące prawo mówi o tym, że może być ich maksymalnie 5. Mimo że większość z nich jest dostępna bez recepty nie możemy zrealizować samych pozycji o kategorii rx, ponieważ w Ustawie Prawo Farmaceutyczne Art. 96a pkt 9, który określa dane zagadnienie nie ma określonej kategorii dostępności wypisywanych produktów

„Na jednej recepcie papierowej przepisuje się do pięciu produktów leczniczych gotowych lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, lub wyrobów medycznych albo jeden produkt leczniczy receptorowy (…)”

Jedynie gdyby na powyższej recepcie dopisane zostały suplementy diety można je pominąć, ponieważ nie są wymienione w zapisie.

W powyższej sytuacji można jedynie prosić lekarza o skreślenie produktów leczniczych dostępnych bez recepty, postawienie pieczątek i podpisów przy każdej poprawie. Ewentualnie możliwa jest również realizacja tylko pierwszych 5 pozycji na tej recepcie, włączając w to również leki z kategorią dostępnością OTC.

Opracowała: mgr farm. Martyna Piotrowska