Pyrantelum Polpharma (Pyrantelum)

Pyrantelum Polpharma (Pyrantelum)

Pyrantelum tabl. (250 mg) 3 szt.

Lek refundowany odpłatność: Ryczałt

Jeżeli lekarz ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia upoważniającą do wystawiania recept na leki refundowane, to lek Pyrantelum w dawce 250mg pakowany po  3 tabletki może przepisać z odpłatnością ryczałtową w następujących wskazaniach:

•Glistnica wywołana przez Ascaris lumbricoides

•Owsica wywołana przez Enterobius vermicularis

•Inwazja tęgoryjcami dwunastnicy Ancylostoma duodenale i Necator americanus.

Przykład błędnie wypisanej recepty na lek Pyrantelum:

Rp

Pyrantelum 6op.

Odpłatność: Ryczałt

S. 1 x dziennie 3 tabletki, przez 2 dni dla pacjenta i członków jego rodziny

W tym przypadku recepta zawiera 3 nieprawidłowości:

    Dawkowanie:  z liczby jednostek dawkowania, sposobu dawkowania i okresu stosowania wynikają dwie różne ilości leku. W takim przypadku farmaceuta za prawidłową uznaję tą mniejszą tj. 2op po 3 tabletki. Ponadto recepta może być wypisana wyłącznie na jedną osobę! Dla członków rodziny powinny być wypisane oddzielne recepty. Recepta wymaga konsultacji telefonicznej z lekarzem!

    Postać leku - błąd ten może być skorygowany przez farmaceutę, ponieważ lek występuje tylko w postaci tabletek powlekanych, zatem lekarz nie ma obowiązku umieszczania na recepcie jego postaci. W przypadku, kiedy lek występuje w więcej niż jednej postaci lekarz ma obowiązek zaznaczyć jaka postać ma być wydana przez farmaceutę.

    Wielkość opakowania - błąd ten może być skorygowany przez farmaceutę, lek jest pakowany wyłącznie po 3 tabletki, więc w tym przypadku lekarz nie ma obowiązku umieszczania tej informacji na recepcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dostęp do zawartości serwisu recepty.edu.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawia recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.