Metoclopramid Polpharma (Metoclopramid)

Metoclopramid Polpharma (Metoclopramid)

Dostępne dawki i opakowania:

Metoclopramid tabl. 10 mg 50 tabl.

Odpłatność: 100%

Metoclopramid 0,5% roztwór do wstrzykiwań 10mg/ 2ml 5 amp 2ml

Odpłatność: 100%

Lek Metoclopramid Polpharma może zostać przepisany przez lekarza ze 100% odpłatnością we wszystkich wskazaniach rejestracyjnych tj:

  • u dorosłych w zapobieganiu nudnościom i wymiotom po zabiegach chirurgicznych oraz objawowym leczeniu nudności i wymiotów, w tym nudności i wymiotów związanych z ostrym napadem migreny,

  • u dzieci i młodzieży jako leki drugiego rzutu w zapobieganiu opóźnionym nudnościom i wymiotom po chemioterapii oraz w leczeniu nudności i wymiotów występujących po zabiegach chirurgicznych

Przykład recepty na lek Metocloprami:

Rp.

Metoclopramid

D.S. 2 tabletki w razie nudności

W tym przypadku recepta zawiera 2 błędy:

  • Dawka i postać – na recepcie nie wpisano dawki leku, jednak na podstawie zapisu dawkowania można wywnioskować, o jaką postać leku chodzi. W powyższej sytuacji, na podstawie dawkowania wywnioskować można, że pacjentowi należy wydać 1 opakowanie tabletek leku Metoclopramid. Tableltki Metoclopramid są zarejestrowane tylko w jednej dawce.

  • Odpłatność – brak określenia odpłatności nie jest błędem, ponieważ lek nie jest refundowany.

  • Dawkowanie – dawkowanie nie zostało określone precyzyjnie, jednak zgodnie z §16 ust. 1 pkt 1 lit d) rozporządzenia w sprawie recept lekarskich, jeżeli na recepcie nie wpisano sposobu dawkowania, osoba wydająca wydaje maksymalnie dwa najmniejsze opakowania zarejestrowane w wykazie leków dopuszczonych do obrotu. W powyższym przypadku należy wydać pacjentowi 1 opakowanie Metoclopramidu w tabletkach.   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dostęp do zawartości serwisu recepty.edu.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawia recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.