Lovasterol (Lovastatin)

Lovasterol (Lovastatin)

Dostępne dawki i opakowania:

Lovasterol tabl. 20 mg 28 sztuk

 Odpłatność: 30%

Lovasterol tabl. 10 mg 30 sztuk

Odpłatność: 100%

Lek Lovasterol w dawce 20 mg może zostać przepisany przez lekarza ze 30% odpłatnością lub w dawce 10 mg na 100%, we wszystkich wskazaniach rejestracyjnych tj:

  • w leczeniu pierwotnej hipercholesterolemii u pacjentów, u których dieta z ograniczoną ilością nasyconych tłuszczów i cholesterolu oraz inne niefarmakologiczne metody leczenia nie były skuteczne.

  • w celu spowolnienia rozwoju miażdżycy naczyń wieńcowych u pacjentów z chorobą wieńcową w kompleksowym leczeniu zmierzającym do zmniejszenia stężenia całkowitego cholesterolu i cholesterolu-LDL.

Przykład recepty na lek Lovasterol :

Rp.

Lovasterol 30%

56 tabl.

W tym przypadku recepta zawiera następujące błędy:

  • Postać leku – lek jest zarejestrowany tylko w postaci tabletek. Brak zapisu postaci leku nie jest błędem, ponieważ zgodnie z §6 ust 1 pkt. 2) rozporządzenia w sprawie recept lekarskich, postać leku należy określić jedynie, gdy występuje on w więcej niż jednej postaci.

  • Dawka - lek zarejestrowany jest w dawce 10 i 20mg, stąd zgodnie z § 16 ust. 1 pkt 1c należy przyjąć, że jest to najniższa dawka dopuszczona do obrotu, czyli 10 mg.

  • ​Dawka - lek obecnie figuruje w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych w dawce 20mg, więc ta informacja może zostać pominięta.

  • Dawkowanie – zgodnie z § 16 ust 1.pkt 1d) rozporządzenia w sprawie recept lekarskich, w przypadku nieokreślenia dawkowania leku, osoba wydająca wydaje maksymalnie dwa najmniejsze opakowania leku (…) określone w wykazie leków refundowanych lub dopuszczone do obrotu. Ponieważ na recepcie zapisano ilość równą dwóm najmniejszym dostępnym opakowaniom leku, nie ma konieczności zapisu dawkowania leku na recepcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dostęp do zawartości serwisu recepty.edu.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawia recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.