bool(true) bool(true) string(7) "recepty" array(1) { [0]=> string(4) "post" }

Biotum (Ceftazimide)

Biotum (Ceftazimide)

Dostępne dawki i opakowania:

Biotum proszek do sporządzania roztworów do wstrzykiwań 500 mg ( 1 fiolka)

Odpłatność: 100%

Biotum proszek do sporządzania roztworów do wstrzykiwań i infuzji 1 g ( 1 fiolka)

Odpłatność: 100%

Biotum proszek do sporządzania roztworów do wstrzykiwań i infuzji 2 g ( 1 fiolka)

Odpłatność : 100%

Lek Biotum w dawce 500 mg, 1 g i 2 g może zostać przepisany z odpłatnością 100% we wszystkich  wskazaniach rejestracyjnych tj:

• w leczeniu zakażeń niewiadomego pochodzenia u dorosłych i dzieci, w tym także noworodków – tj. w szpitalnym zapaleniu płuc, zakażeniach dolnych dróg oddechowych u pacjentów z mukowizscydozą, w bakteryjnym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, w przewlekłym ropnym zapalaniu ucha środkowego, w powikłanym zapaleniu dróg moczowych, skóry i tkanek miękkich, w zapaleniu otrzewnej u pacjentów dializowanych. Wskazany u pacjentów z neutropenią i gorączką wywołaną zakażeniem bakteryjnym oraz w profilaktyce okołooperacyjnej.

Przykład recepty na lek Biotum:

Rp.

Ceftazimide in amp. ( Biotum)

Odpłatność 100%

D.S. 1g co 8 h przez 3 dni


Na powyższej recepcie nazwa handlowa preparatu została poprzedzona nazwą chemiczną substancji czynnej. Nie stanowi to jednak problemu, ponieważ rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie realizacji recepty dopuszcza taki zapis.

Biotum występuje w fiolkach po 500 mg oraz  1 i 2 gramowych. Zgodnie z § 16. 1. rozporządzenia Ministra Zdrowia o realizacji recept,  jeśli na recepcie nie określono precyzyjnie dawki leku, osoba realizująca receptę przyjmuje, że jest to najmniejsza dawka zarejestrowana.  W związku z tym w powyższym przypadku zgodnie z zapisanym dawkowaniem ( łączna dawka 9 g)  należy wydać pacjentowi 18 fiolek leku Biotum w dawce 500  mg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dostęp do zawartości serwisu recepty.edu.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawia recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.