Projekt wykazu leków refundowanych od 1 lipca 2024 roku

Projekt wykazu leków refundowanych od 1 lipca 2024 roku (fot. shutterstock.com)

Minsiterstwo Zdrowia opublikowało nowy wykaz leków refundowanych, który będzie obowiązywał od 1 lipca 2024 roku. Nowy projekt obwieszczenia refundacyjnego jest niejako kontynuacją kierunku, jaki obrał resort zdrowia w kontekście dodawania nowych terapii do systemu refundacyjnego. Trzeci w tym roku wykaz zakłada objęcie refundacją nowych 31 cząsteczko-wskazań. 8 z nich dotyczy wskazań czysto onkologicznych, natomiast 23 to cząsteczko-wskazania nieonkologiczne. Poza tym projekt zakłada także kontynuację działań w zakresie poszerzania listy tzw. polskich leków.

Refundacja leków stosowanych w terapii niepłodności

Proponowane zmiany w refundacji leków mają także objąć rozszerzenie wskazań dla leków stosowanych w procedurze in vitro. Dokument zakłada zatem szerszy dostęp do leków refundowanych poprzez dodanie nowego wskazania refundacyjnego. Będzie ono obejmowało pacjentów leczonych w ramach Programu Polityki Zdrowotnej dla leków stosowanych w leczeniu niepłodności.

Zmiany dla insulin długodziałających

W kontekście refundacji preparatów dostępnych w aptekach spora zmiana dotyczyć będzie insulin długodziałających. Korekta przepisów w tym zakresie wynika z postulatów i oczekiwań środowiska medycznego oraz samych pacjentów. Celem jest ujednolicenie i uproszczenie wskazań refundacyjnych insulin charakteryzujących się długim okresem działania. W związku z tym od 1 lipca obowiązywać będą nowe treści wskazań refundacyjnych. Nowe wskazanie dopuszcza zatem udzielenie refundacji na tego typu preparaty wszystkim chorym na cukrzycę. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci powyżej 1. roku życia. 

akt

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]