Problemy z realizacją recept ze względu na opakowania leków

Podczas realizacji recept farmaceuci trafiają także na problemy związane ze zróżnicowaniem opakowań, w jakich dostępne są leki na receptę. Sprawdź, które leki przysparzają tych trudności.

Sam proces inwentaryzacji jest długi i żmudny, jednak można się do niego wcześniej przygotować.Gdy opakowania leków są problematyczne podczas realizacji recepty... (fot. Shutterstock).

Krople oczne

Najczęstszym problemem w przypadku realizacji recept na krople oczne jest dawkowanie. Przede wszystkim musi ono być precyzyjne np. 1×1 kropla OPL czy 1×1 do prawego oka. 

Większość kropli do oczu ma datę ważności po otwarciu 28-30 dni. Wtedy nawet przy kilku opakowaniach na recepcie możemy wydać ilość kropli na podstawie daty ważności jednorazowo w przypadku e-recepty na 180 dni i w przypadku recepty papierowej na 120 dni. 

Przykład:

Rp. 

Xalacom 4 opakowania po 1 butelce

D.S. 1×1 OPL

Odpłatność: R

Xalacom należy do kropel, które można używać 28 dni po otwarciu. Dawkowanie jest precyzyjne. W związku z tym nie ma przeciwwskazań do wydania 4 opakowań leku.

Są jednak krople, których daty ważności są dłuższe. Należą do nich Bimifree, Nodofree, Nodofree Combi czy Briglau Free. W przypadku tych kropel należy przeliczyć liczbę kropel, jakie pacjent może wykorzystać przez 120, 180 i 360 dni stosowania. W tym celu najczęściej sięgamy do charakterystyki produktu leczniczego.

Przykład: 

Rp.

Bimifree 1 op. a 3 but.

D.S. 1×1 kropla

Odpłatność: R.

Krople Bimifree można używać do 90 dni po otwarciu. Jedna butelka zawiera 105 kropel. Realizując powyższą receptę, jednorazowo można wydać maksymalnie 2 pojedyncze butelki kropel Bimifree. 

Czytaj również: Krople do oczu – wątpliwości wokół wydania

Ampułki

Podczas realizacji recept na leki dostępne w ampułkach niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na objętość ampułek. Doskonałym przykładem jest Dexaven, który występuje w stężeniu 4 mg/ml w ampułkach po 1 ml oraz w ampułkach po 2 ml.

Kolejnym przykładem są insuliny. Większość występuje w stężeniu 100 j/ml w ampułkach po 3 ml. Automatycznie większość farmaceutów dawkowanie przelicza na 300j w ampułce. Niestety istnieją również insuliny, które mają wyższe stężenia 200 j/ml (Insulina Liprolog Kwikpen, Tresiba). 

Nieprecyzyjne dawkowanie insulin

W większości przypadków insulin, gdy na recepcie w polu dawkowania zobaczymy “wiadomo”, “doraźnie”, lub inne nieprecyzyjne dawkowanie, możemy wydać 2 opakowania. Jednak warto zwrócić uwagę na listę leków refundowanych.

Przykład:

Rp. 

Ins. Liprolog 3op a 10 ampułek

D.S. wiadomo

Odpłatność: R

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie recept z 23 grudnia 2020 roku w takim wypadku można wydać nie więcej niż dwa najmniejsze opakowania dostępne w obrocie z wykazu. W wykazie w przypadku insuliny Liprolog najmniejsze opakowanie to 1 fiolka po 10 ml. Za każdym razem należy sprawdzić, czy właśnie to nie jest najmniejsze opakowanie dostępne w obrocie przed wydaniem 2 opakowań po 10 ampułek.

Sprawdź także: Dawkowanie i ilość insuliny na e-recepcie

Zamiana postaci leku

Jak najbardziej można zamienić postać leku, jeśli nie spowoduje to różnic terapeutycznych. 

Przykład:

Rp. 

Aulin 0,1g a 30 tabl

D.S. 1×1

Odpłatność: 50%.

Pacjent ma problemy z połykaniem i prosi o zamianę na saszetki. Mają one taką samą dawkę, więc można wydać saszetki. Należy pamiętać o obowiązkowej adnotacji przy realizacji takiej recepty. Przy każdej zmianie postaci posiłkujemy się swoją wiedzą. 

Zobacz też: Zamiana postaci leku a refundacja

Opakowanie niewystępujące w obrocie

Na receptach zawierających przepisane opakowania, których nie ma w obrocie, należy wydać 1 najmniejsze opakowanie. Oczywiście każdy przypadek recepty należy traktować indywidualnie.

Przykład:

Rp.

Nimesil 15 saszetek 1 op

D.S. 1×1 

Należy wydać 1 opakowanie po 9 saszetek. Nie możemy wydać połowy opakowania po 30 saszetek, ponieważ wg § 5 ust 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych nie ulegają one podziałowi.

Jeśli jednak na recepcie mamy wskazany lek, który jest na liście refundacyjnej, ale brakuje go w obrocie, a dostępne są mniejsze opakowania. Możemy wydać ilość przepisaną na recepcie z refundacją.

Inna jednostka dawkowania na recepcie

W przypadku recept, na których dawkowanie wskazuje na inną postać niż na recepcie, traktujemy jako dawkowanie nieprecyzyjne i wydajemy maksymalnie dwa najmniejsze opakowania.

Przykład:

Rp.

Ins. Polhumin N 4op a 5 amp

D.S. 1×20 tabl

Odpłatność: R

W takim przypadku wydajemy 2 opakowania, ze względu na wskazanie błędnej jednostki dawkowania przez lekarza.

© rx.edu.pl

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]