Problemy z dostępnością szczepionki na grypę

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich interweniowało w Ministerstwie Zdrowia w sprawie niedostępności szczepionki przeciw grypie. Jaka była odpowiedź MZ?

Czy mając zgodę na refundację leku sprowadzonego w ramach importu docelowego farmaceuta może odmówić mi prawa do zniżki?

Problemy z dostępnością szczepionki

Zgodnie z przekazaną informacją, do Rzecznika wpłynęło pismo ws. dostępu do szczepionki przeciw grypie. Wnioskodawczyni wskazała, że brak jest informacji o sposobie dystrybucji oraz dostępu do szczepionki Fluenz Tetra, lek na receptę, aerozol (influenza vaccine), Astrazeneca. 

Jak przekazał Rzecznik, po zaszczepieniu pierwszą dawką 4-letniego dziecka wnioskodawczyni, czekając na dostępność drugiej dawki preparatu, dowiedziała się, że nie będzie dostawy szczepionki. Mimo ciągłego kontaktu z aptekami i ich monitorowania, wnioskodawczyni nie udało się nabyć szczepionki na rynku ogólnodostępnym. Podkreśliła, że w tej sytuacji pacjenci, którzy przyjęli pierwszą dawkę, nie mogą kontynuować szczepienia.

Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski interweniował u dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ Łukasza Szmulskiego. Poprosił go o stanowisko i informacje o podjętych lub planowanych działaniach.

Czytaj także: Nowelizacja Kodeksu Etyki Aptekarza

Stanowisko MZ

Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich przekazano odpowiedź Darii Dziczkowskiej, naczelniczki Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w MZ.

Czytaj także: Wstrzymanie w obrocie leku na astmę

Wstrzymanie dostaw przez producenta

Zgodnie z przekazanymi informacjami, podmiot odpowiedzialny AstraZeneca AB powiadomił Państwową Inspekcję Farmaceutyczną, która sprawuje nadzór nad obrotem produktami leczniczymi oraz weryfikuje sytuacje problemów z dostępnością leków na rynku, że w październiku wprowadził pierwszą, a zarazem ostatnią w bieżącym sezonie grypowym, dostawę szczepionki przeciw grypie Fluenz Tetra, co potwierdzają dane zaraportowane w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL).

Z przesłanych do Głównego Inspektora Farmaceutycznego informacji wynika, że podmiot nie planuje kolejnych dostaw przedmiotowego produktu leczniczego aż do połowy przyszłego roku. Należy podkreślić, iż jest to decyzja biznesowa podmiotu, niezależna od Ministra Zdrowia – przekazano.

Czytaj także: Polityka zamówień w aptece 

Aktualne stany magazynowe szczepionki

W komunikacie poinformowano, że zgodnie z danymi zaraportowanymi w ZSMOPL aktualne stany magazynowe przedmiotowej szczepionki są znikome. Jednocześnie wskazano, że od 1 listopada br. szczepionka Fluenz Tetra nie znajduje się w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, zgodnie z wolą podmiotu odpowiedzialnego AstraZeneca AB.

Należy przy tym zaznaczyć, że szczepionka Fluenz Tetra jest jedyną szczepionką donosową przeciw grypie dostępną w Polsce. Aktualnie w sprzedaży na rynku dostępna jest szczepionka przeciw grypie VaxigripTetra zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 1 dawka (0,5ml). Ponieważ ordynowanie leków w terapii pacjenta należy wyłącznie do kompetencji lekarza prowadzącego leczenie, w sytuacji gdy następuje faktyczny problem z nabyciem leku, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem, celem ustalenia możliwości zastosowania innej, alternatywnej technologii lekowej – przekazano na zakończenie.

Źródło: RPO

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]