Postępowanie ze środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi – nowe rozporządzenie MZ

Dnia 20 lutego 2024 r. pojawiło się rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych warunków i trybu postępowania ze środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i prekursorami kategorii 1, ich mieszaninami lub odpadami oraz produktami leczniczymi, zepsutymi, sfałszowanymi lub którym upłynął termin ważności, zawierającymi w swoim składzie środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1.

Na jakiej podstawie podczas realizacji recept uwzględnia się termin przydatności leku gotowego po otwarciu opakowania?

Nowe rozporządzenie

Wcześniejsze rozporządzenie Ministra Zdrowia w tej sprawie obowiązywało do 8 listopada 2023 r. Nowe rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, czyli 1 marca 2024 r.

Czytaj także: Receptura – zmiana taxy laborum

Treść rozporządzenia

Zgodnie z przekazaną informacją podmiot posiadający zepsute, sfałszowane lub którym upłynął termin ważności środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1, ich mieszaniny lub produkty lecznicze zawierające w swoim składzie środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1 niezwłocznie:

•  umieszcza je w urządzeniach lub obszarach, oznaczonych jako służące do przechowywania takich substancji, albo zabezpiecza je przed wykorzystaniem przy użyciu zwalidowanego skomputeryzowanego systemu zapewniającego takie zabezpieczenie;
  • zawiadamia w formie pisemnej: Głównego Inspektora Farmaceutycznego; Wojskowego Inspektora Farmaceutycznego lub Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

Czytaj także: Dostępność produktów leczniczych w Polsce – 15.02.2024

Zawiadomienie, które dotyczy produktu leczniczego, zawiera:

•  nazwę środka odurzającego, substancji psychotropowej lub prekursora kategorii 1, wchodzących w skład produktu leczniczego;
  • nazwę handlową środka odurzającego, substancji psychotropowej lub prekursora kategorii 1, wchodzących w skład produktu leczniczego;
  • nazwę międzynarodową lub handlową produktu leczniczego;
  • numer GTIN zgodny z systemem GS1;
  • numer serii produktu leczniczego;
  • datę ważności produktu leczniczego;
  • liczbę opakowań jednostkowych – osobno dla każdego produktu leczniczego.

Pełna treść rozporządzenia znajduje się w Dzienniku Ustaw.

Źródło: DzU