Pielęgniarki mogą wystawiać recepty na kolejne leki

Pielęgniarki mogą wystawiać recepty na kolejne leki (fot. shutterstock.com)Pielęgniarki mogą wystawiać recepty na kolejne leki (fot. Shutterstock.com).

15 czerwca weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne.

Położne wystawią receptę na tabletki „dzień po”

W ramach nowelizacji rozporządzenia do wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, które mogą być ordynowane przez uprawnione położne dodano octan uliprystalu. To środek stosowany w antykoncepcji awaryjnej. Receptę na taki preparat będą mogły wystawić realizując świadczenia w ramach porady położnej POZ i porady położnej w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Pielęgniarki wystawią recepty na leki przeciwzakaźne i stosowane w leczeniu ran

W nowelizacji rozszerzono też wykaz leków przeciwzakaźnych stosowanych w chorobach dróg moczowych, które będą mogły ordynować uprawnione pielęgniarki i położne. Będą mogły wystawiać na nie recepty, realizując świadczenia zdrowotne m.in. w ramach porady pielęgniarki i położnej POZ oraz porad pielęgniarek i położnych określonych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Receptę na takie leki, będą mogły wystawić po uprzednim przeprowadzeniu badania fizykalnego.

Do grupy leków przeciwzakaźnych stosowanych w chorobach dróg moczowych zostały dodane dwie substancje czynne:

  1. Furazidinum – postacie do podawania doustnego;
  2. Fosfomycinum trometamolum – postacie do podawania doustnego.

Do leków, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne dodano też preparaty zawierające Sulfathiazolum argentum. To grupa leków do stosowania na skórę, wykorzystywana do leczenia trudno gojących się ran, oparzeń. Dodatkowo wykaz poszerzono o produkty immunologiczne do szczepień ochronnych, które pielęgniarki i położne posiadające kwalifikacje będą mogły wystawiać receptę.

D2024000087601-1

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]