Okres przejściowy dla lekarzy po raz kolejny został wydłużony

Okres przejściowy dla lekarzy po raz kolejny został wydłużony (fot. shutterstock.com)

Ministerstwo Zdrowia po raz drugi wydłużyło okres przejściowy dla lekarzy. Tym razem datą ostateczną ma być 30 czerwca. Do tego czasu lekarze mogą wystawiać recepty według starego i nowego schematu dawkowania. 

Od 1 lipca 2024 roku lekarze mają być zobowiązani do wystawiania recept tylko i wyłącznie według nowego schematu dawkowania. Nie wiadomo, czy data ta zostanie dochowana. Po licznych protestach ze strony środowiska lekarskiego, była ona przesuwana już dwukrotnie. 

Okres przejściowy został wydłużony przez zmianę przepisów

Resort swoją decyzję argumentuje tym, że 6 maja oddał do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia ws. recept. Nowe przepisy umożliwiają, m.in. wydanie osobie realizującej receptę, na której nie podano schematu dawkowania lub podany schemat dawkowania jest nieprawidłowy lub nieczytelny, to będzie ona mogła wydać na taką receptę do 4 najmniejszych opakowań danego leku. Obecne przepisy umożliwiają w takich sytuacjach wydanie maksymalnie 2 najmniejszych opakowań leków Nowe przepisy zakładają również, że w przypadku, gdy z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, osoba realizująca receptę będzie mogła wydać największą z nich. Przypomnijmy, że dotychczasowy przepis umożliwia wydanie ilości najmniejszej. 

Według resortu zdrowia zmiana tych przepisów wymaga również wprowadzenia modyfikacji w algorytmach i zmiany funkcjonowania systemu P1, dokonującego stosownych wyliczeń ilości leku możliwego do wydania. 

Liczne protesty lekarzy

Jednak, już od dłuższego czasu nowy schemat dawkowania nie podoba się organizacjom zrzeszającym lekarzy. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, jak i Kolegium Lekarzy Rodzinnych Polski mówią o tym, że zapis dawkowania w miligramach (w przypadku tabletek), czy mililitrach (w przypadku insulin, czy roztworów) może rodzić liczne błędy zarówno u osób ordynujących leki, jak i pacjentów.

Źródło: MZ

Komunikat_nr_IV_Ministra_Zdrowia_w_sprawie_wystawiania_tzw_recept_rocznych_od_1_lipca_2024_r

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]