Odpowiedź GIF w sprawie prowadzenia ewidencji leków o kategorii Rpw

Naczelna Izba Aptekarska wystosowała pismo do Głównego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie możliwości zmian dotyczących zasad prowadzenia elektronicznej książki narkotycznej.

Ewidencja w postaci elektronicznej musi zawierać te same dane co papierowa, więc dana substancja kontrolowana nie może znikać z ewidencji, dopóki apteka posiada ma obowiązek posiadania dokumentu zakupu lub wydania.Ewidencja środków odurzających (I-N) i substancji psychotropowych (II-P) może być prowadzona w postaci elektronicznej.

NIA zapytała GIF o to, czy wydruki ewidencji prowadzonej w postaci elektronicznej mogą dotyczyć tylko i wyłącznie produktów, które apteka posiada na stanie magazynowym i które w danym w danym cyklu były zakupowane od hurtowni farmaceutycznej, i wydane pacjentowi. Czy też wydruk musi dotyczyć wszystkich produktów (łącznie 18 stron papieru co 2 tygodnie), które apteka posiada w ewidencji katalogu aptecznego, których nie posiada na stanie magazynowym i dla których w danym cyklu nie były wykonywane operacje zakupu i sprzedaży?

W odpowiedzi GIF przytoczył przepis § 3 rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje, który określa zasady prowadzenia ewidencji środków z grup I-N oraz II-P.

§ 3. 1. Apteka prowadząca obrót środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi, preparatami zawierającymi te środki lub substancje oraz prekursorami kategorii 1 jest obowiązana do prowadzenia ewidencji przychodu i rozchodu tych środków, substancji, preparatów oraz prekursorów kategorii 1.
2. Ewidencja przychodu i rozchodu środków odurzających grupy I-N i substancji psychotropowych grupy II-P oraz preparatów zawierających te środki i substancje jest prowadzona w formie książki kontroli, która zawiera:
1) na stronie tytułowej ‒ nazwę i dokładny adres apteki, numer i datę wydania zezwolenia, kolejny numer książki oraz określenie organu zezwalającego;
2) na kolejno ponumerowanych stronach ‒ odrębnie dla każdego środka odurzającego lub substancji psychotropowej, dla każdej ich postaci farmaceutycznej i dawki:
a) w odniesieniu do przychodu:
– liczbę porządkową,
– datę zakupu,
– numer dowodu zakupu,
– ilość zakupioną, wyrażoną w gramach lub sztukach,
b) w odniesieniu do rozchodu:
– liczbę porządkową,
– datę wydania,
– receptę lub zapotrzebowanie stanowiące podstawę wydania,
– imię, nazwisko i numer lekarza wystawiającego receptę lub zapotrzebowanie,
– imię i nazwisko pacjenta lub oznaczenie jednostki składającej zapotrzebowanie,
– ilość wydaną, wyrażoną w gramach lub sztukach,
c) stan magazynowy po dostarczeniu lub wydaniu,
d) ewentualne uwagi.

5. Ewidencja, o której mowa w ust. 2, może być prowadzona w formie elektronicznej, pod warunkiem zastosowania systemu komputerowego gwarantującego, iż żadne zapisy dotyczące stanów i ruchów magazynowych nie będą usuwane, a korekty zapisów będą dokonywane za pomocą dokumentów korygujących, opatrzonych czytelnym podpisem i danymi osoby dokonującej korekty, celem zapewnienia pełnej kontroli dokonywanych operacji. W takim przypadku należy zachować zakres danych zgodny z układem książki kontroli, o której mowa w ust. 2, oraz dokonywać, co dwa tygodnie, wydruku prowadzonej ewidencji. Podpisane przez kierownika apteki wydruki obejmujące dany rok kalendarzowy powinny być kolejno ponumerowane i przechowywane przez okres 5 lat, liczony od pierwszego dnia roku kalendarzowego następującego po roku, w którym dokonano ostatniego wpisu.

Ewidencja w postaci elektronicznej musi zawierać te same dane co papierowa, więc dana substancja kontrolowana nie może znikać z ewidencji, dopóki apteka posiada ma obowiązek posiadania dokumentu zakupu lub wydania. Czyli drukowana co dwa tygodnie ewidencja musi być pełna.

Z pełną treścią korespondencji można zapoznać się w poniższych odnośnikach:

1502_pismo_nia_do_gif (pytanie)

Odpowiedź-w-sprawie-substytucji-w-obszarze-leków-o-zmodyfikowanym-uwalnianiu-13.10.2021-pop (odpowiedź)

Źródło: KO/GIF/PKOIA