Obowiązkowe szczepienia ochronne wykonywane przez farmaceutów – zmiana rozporządzenia MZ

Na stronie Rządkowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Jakie zmiany wprowadza?

Szczepienia w aptekach (fot. shutterstock).Zmiana rozporządzenia jest powiązana z nowelizacją rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów.

Rozszerzenie kwalifikacji zawodowych

Wykonanie u osoby dorosłej szczepienia przeciw grypie może przeprowadzić osoba wskazana w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która posiada kwalifikacje, określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

Farmaceuci, na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów, uzyskali możliwość ukończenia kursu kwalifikacyjnego w zakresie szczepień przeciw COVID-19 i grypie, który literalnie nie został wymieniony w kwalifikacjach określonych w rozporządzeniu w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, co aktualnie ogranicza możliwość wykonywania szczepień przeciw grypie u osób dorosłych tym farmaceutom, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny – przekazuje MZ.

Czytaj także: Podstawowe warunki prowadzenia apteki – nowe rozporządzenie MZ

Kursy kwalifikacyjne farmaceutów

Resort zdrowia przekazuje, że zmiana rozporządzenia jest powiązana z nowelizacją rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów, która określa m. in. zakres problematyki kursów kwalifikacyjnych. Będą one obejmowały również problematykę dotyczącą przeprowadzania szczepienia ochronnego przeciw grypie u osoby dorosłej. Ze względu na ujęcie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów w katalogu szkoleń uprawniających do przeprowadzania szczepienia na podstawie ustawy, konieczne jest dodanie w rozporządzeniu dokumentu potwierdzającego ukończenie kursu kwalifikacyjnego, obejmującego problematykę w zakresie:

  • przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia przeciw COVID-19 oraz wykonywania szczepienia przeciw COVID-19;
  • przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonywania szczepienia oraz wykonania szczepienia, do których farmaceuta jest uprawniony na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Zmiana rozporządzenia rozszerzy możliwość uzyskania kwalifikacji zawodowych dla farmaceutów.

Czytaj także: Zmiany w Farmakopei Europejskiej – komunikat URPL

Źródło: RCL

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]