Nowy wzór zlecenia na wyroby medyczne – co warto o nim wiedzieć

Wraz z rozpoczęciem 2023 roku w życie weszło rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wyrobów medycznych. Oznacza to, że od 1 stycznia obowiązują już nowe wzory zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego. Przeczytaj artykuł i pobierz wzory.

Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że osoby wystawiające zlecenia na wyroby medyczne są zobowiązane do zastosowania aktualnych wzorów, natomiast weryfikacja i potwierdzenie przysługujących pacjentowi praw ma odbywać się elektronicznie. Pomocne mają być specjalne serwisy internetowe i usługi informatyczne świadczone przez NFZ.

Czytaj również: Wyroby medyczne – zmiany rozporządzenia MZ dotyczące wzoru zlecenia

Ważne informacje dla pacjentów

Nowe wzory dokumentów nie zawierają już miejsca na podpis osoby odbierającej wyrób medyczny, to potwierdzenie może złożyć świadczeniodawca. W aktualnych zleceniach można znaleźć rubrykę przeznaczoną na datę odbioru wyrobu medycznego, nowym elementem jest również miejsce na dodatkowe informacje o danym wyrobie. Warto pamiętać o tym, że zlecenia wystawione, wystawione lub potwierdzone, a także częściowo zrealizowane przed wejściem w życie zmian, zachowują ważność.

Wyjątkiem są wyszczególnione grupy wyrobów medycznych uwzględnione w §2.1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającym wykaz wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Podobne zasady dotyczą zlecenia naprawy wyrobu medycznego. Szczegółowe informacje podane są na stronach internetowych centrali NFZ, a także wojewódzkich oddziałów.

Kolejne zmiany na horyzoncie

Po wprowadzeniu nowych wzorów zleceń możemy spodziewać się dalszych modyfikacji systemu weryfikacji uprawnień pacjentów. Przyczyną są uwagi zgłaszane przez środowisko medyczne, związane z wydłużeniem czasu wypełniania dokumentów po wprowadzonych zmianach.

Rozwiązaniem ma być zastąpienie obecnego systemu dedykowanego zleceniom na wyroby medyczne eZWM, nowym systemem e-zlecenia. Zmiany mają skutkować automatycznym podstawianiem danych niezbędnych do skompletowania zlecenia. Powinno to znacznie usprawnić dopełnienie wszystkich formalności. 

Wzory dokumentów

Poniżej zamieszczamy pliki z aktualnymi wzorami dokumentów:

Źródło: nfz.gov.pl

Zuzanna Wójcik

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]