Nowy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności – wrzesień 22

Dnia 1 września 2022 r. wszedł w życie nowy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. Lista jest krótsza od poprzedniej, ponieważ Ministerstwo Zdrowia zmieniło sposób przedstawiania pozycji na liście. Sprawdź więcej!

Nowy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności jest krótszy od poprzedniego (fot. Shutterstock).Nowy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności jest krótszy od poprzedniego (fot. Shutterstock).

Nowy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności, który zaczął obowiązywać od 1.09.2022, jest krótszy od poprzedniego o 37 pozycji.

Czytaj również: Ewidencja leków narkotycznych i psychotropowych 

Co się zmieniło?

Farmaceuci jednak szybko zwrócili uwagę na to, że skrócenie wykazu osiągnięto sztucznie. – Co zrobić, żeby lista antywywozowa była krótsza, przynajmniej wizualnie? Wystarczy wyrzucić kolumnę z kodami GTIN, a różne wielkości opakowań danego leku scalić w jeden rekord. Zamiast 215 pozycji w nowym wykazie mamy ich już „tylko” 178 – napisała na Twitterze Olga Sierpniowska, farmaceutka przygotowująca dla portalu GdziePoLek raporty dotyczące braków leków.

Przykładowo dzięki tej sztuczce lek Hizentra, zajmujący dotychczas 4 pozycje (fiolki po 5 ml, 10 ml, 20 ml i 50 ml), na nowej liście zajmuje już tylko jedną. Podobnie lek Kiovig, który w dotychczasowym wykazie zajmował 6 miejsc, w nowym wykazie został zredukowany do jednego. Podobna sytuacja ma miejsce też z innym immunoglubulinami ludzkimi, takimi jak Cuvitru, HyQvia, Octagam czy Privigen.
Źródło: JS/MZ, mgr.farm, Twitter