NIA: farmaceuci otrzymali materiały dotyczące koronawirusa

Naczelna Izba Aptekarska przekazała dla farmaceutów wszystkie niezbędne materiały na temat koronawirusa (fot. Shutterstock).

Naczelna Izba Aptekarska przekazała dla farmaceutów wszystkie niezbędne materiały na temat koronawirusa. Wśród nich znajdują się m.in. zalecenia GIS dla farmaceutów, najczęściej zadawane pytania oraz lista oddziałów zakaźnych.

Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska wystosowała pismo do farmaceutów. – W związku z nadzwyczajną sytuacją potencjalnego rozwoju epidemii koronawirusa przesyłamy materiały przygotowane przez zespół Naczelnej Izby Aptekarskiej zawierające informacje na temat wirusa, choroby COVID-19 oraz zaleceń odnośnie postępowania oraz udzielania informacji pacjentom odwiedzającym apteki – czytamy w nim.

Narodowy Fundusz już zaczął dystrybucję do aptek plakatów zawierających informacje dla pacjentów o koronawirusie (czytaj więcej: Apteki otrzymają plakat dotyczący postępowania z koronawirusem). Jak dodała Piotrowska-Rutkowska, w związku z ryzykiem wystąpienia pierwszych potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem, należy:

1. Zapoznać się przesłanymi materiałami.
  1. Ustalić na stronie: https://gis.gov.pl/mapa/ danych teleadresowych stacji sanitarno-epidemiologicznej najbliższej Państwa apteki.
  2. Umieścić otrzymany od NFZ plakat w miejscu łatwo dostępnym i widocznym dla pacjentów (najlepiej w pobliżu wejścia do apteki).
  3. Zachować środki ostrożności mające na celu zabezpieczyć personel apteki przed infekcją (tj. zachowanie odległości co najmniej 1 m od osób z objawami chorobowymi, częste mycie rąk i dezynfekcję blatów, klamek i innych przedmiotów i powierzchni narażonych na skażenie drogą kropelkową, jak najczęstszą wymianę fartuchów ochronnych).
  4. Informować pacjentów o potrzebie podejmowania racjonalnych działań, tj. m.in. ograniczenie gromadzenia zapasów leków, środków dezynfekcyjnych, masek ochronnych oraz używanie masek ochronnych wyłącznie przez osoby chore.
  5. Szeroko udzielać informacji o koniecznych środkach ostrożności.
  6. W przypadku identyfikacji pacjentów spełniających kryteria wystąpienia infekcji koronawirusem przekazać precyzyjne informacje na temat koniecznych kroków (jak najszybszy kontakt telefoniczny ze stacją sanitarno-epidemiologiczną oraz udanie się do najbliższego oddziału zakaźnego, unikanie kontaktów z innymi osobami, ograniczenie użycia transportu publicznego, noszenie maski ochronnej).
  7. Cyklicznie śledzić informacje na temat rozwoju sytuacji oraz bieżących zaleceń organów państwowych zamieszczanych na stronach OIA, NIA, MZ i GIS.

Załączniki:

Źródło: IK/NIA