NFZ zmienia plan finansowy –  więcej środków na nadwykonania, wyroby medyczne i leki

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenie zmieniające plan finansowy NFZ na 2023 r. Nowelizacja zakłada uwolnienie środków z rezerwy ogólnej oraz z tzw. funduszu zapasowego. Łącznie to blisko 1,3 mld zł. Na co zostaną przeznaczone środki?

Zapłata za nadwykonania

Jak informuje NFZ, większość uwolnionych środków ­(ponad 900 mln zł) zostanie przeznaczona na tzw. nadwykonania, czyli świadczenia medyczne wykonane ponad limit wynikający z umowy z Funduszem.

To już druga zmiana planu finansowego NFZ w tym roku, która pozwoli na zapłacenie nadwykonań.
Jak przypomniano, we wrześniu 2023 r. Prezes NFZ przeznaczył:

• ponad 222 mln zł na nadwykonania w endoprotezoplastyce;
  • przeszło 145 mln zł na nadwykonania w stomatologii;
  • niemal 25 mln zł na nadwykonania w opiece paliatywno-hospicyjnej.

Czytaj także: Przewóz środków odurzających i substancji psychotropowych

Środki dla POZ

Uwolnienie środków z rezerwy ogólnej i funduszu zapasowego zasili również poradnie lekarzy rodzinnych. Zgodnie z informacją przekazaną przez NFZ, do Podstawowej Opieki Zdrowotnej trafi dodatkowo 221 mln zł.

Jest to związane z rozwojem modelu opieki koordynowanej w POZ, do której już po pierwszym roku funkcjonowania przystąpiło 30% wszystkich poradni w Polsce. Opieka Koordynowana w POZ obejmuje ponad 12 mln Polaków (dorosłych i dzieci) – informuje NFZ.

Czytaj także: Jak dbać o wizerunek apteki?

Więcej pieniędzy na wyroby medyczne i wyroby medyczne

Nowelizacja planu finansowego na 2023 r. wiąże się również z dodatkowymi środkami, które NFZ przeznaczy na wyroby medyczne i refundację leków. Jest to łącznie 170 mln zł.

Źródło: NFZ