NFZ: wyniki kontroli przeprowadzonych przez Terenowe Wydziały Kontroli NFZ w aptekach w III kwartale 2020 r.

Nie można dokonać takiej zamiany bez poprawy recepty (fot. Shutterstock).

NFZ podało informację dotyczącą wyników kontroli, jaką przeprowadziły Terenowe Wydziały Kontroli NFZ w aptekach w III kwartale 2020 r.

W III kwartale 2020 roku, Terenowe Wydziały Kontroli NFZ miały przeprowadzić łącznie 75 postępowań kontrolnych w placówkach aptecznych (za moment ujęcia przeprowadzonych postępowań kontrolnych w okresie sprawozdawczym uznano datę wysłania/przekazania wystąpienia pokontrolnego).

I tak w 18 przypadkach nie zostały stwierdzone nieprawidłowości w zakresie realizacji recept refundowanych. Pozostałe postępowania kontrolne miały się zakończyć natomiast wystosowaniem do placówek aptecznych  zaleceń pokontrolnych z negatywną oceną podmiotów kontrolowanych (25 postępowań) lub też oceną pozytywną z jednoczesnym wskazaniem nieprawidłowości (32 postępowania).

Przeprowadzone kontrole wykazały nieprawidłowości w zakresie m.in.

-danych niezbędnych do realizacji recept na leki refundowane dotyczących pacjenta, osoby wystawiającej receptę, świadczeniodawcy, przepisanych refundowanych leków oraz prawidłowej realizacji recepty przez osobę wydającą lek z apteki (tu wyszczególniono w treści komunikatu przykłady);

-prawidłowego otaksowania recepty i zgodności z danymi przekazywanymi w raportach statystycznych do NFZ (tu wyszczególniono w treści komunikatu przykłady);

-braku oryginałów druków recept w aptece;

-nieprawidłowej wyceny leku recepturowego (wykazanie większej ilości składnika recepturowego lub ustalenie kosztu sporządzenia leku recepturowego z uwzględnieniem składnika niewystępującego na awersie recepty oraz pomimo braku określonych na awersie recepty ilości składników recepturowych);

-wykonania leku recepturowego niezgodnie z ordynacją lekarską;

-błędnie wykonanego leku recepturowego – brak warunków jałowych, mimo obecności w składzie leku antybiotyku lub wykonanie leku niejałowego w warunkach jałowych;

-braku na rewersie recept adnotacji o dacie i godzinie przyjęcia i wykonania leku robionego wraz z danymi osoby przyjmującej i wykonującej lek;

-nieobecności magistra farmacji w momencie rozpoczęcia czynności kontrolnych;

-braku faktur zakupu leków oraz dokumentów przychodu/rozchodu;

-braku poinformowania OW NFZ o zmianach w ewidencji osób zatrudnionych w aptece;

-dokonano ustaleń, iż apteka prowadzi politykę zakupową surowców farmaceutycznych do sporządzania leku recepturowego w opakowaniach o niskiej gramaturze, w szczególności Dithranolum op. a 0,5 g, 1 g, Hydrocortisonum op. a 0,5 g, 1 g, Acidum salicilicum op. a 10 g, Lidocaini h/chlor. op. a 1 g, Benzocainum op. a 1 g, Vaselinum flavum op. a 100 g, Vaselinum album op. a 100 g, Lanolinum anhydricum op. a 100 g oraz Glicerolum 85 % op. a 100 g., co skutkuje generowaniem wysokiej refundacji w zakresie leków recepturowych.

Cały komunikat znajduje się tu: bip-kontrole_apteki-iii_kw.2020 (2)

AM/nfz.gov.pl