NFZ – farmaceuci nie mogą wypisywać recept z uprawnieniem S

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia w Olsztynie wystosował dokument, który dotyczy ordynacji recept przez farmaceutów.

Zasadniczym przedmiotem projektu ustawy jest potrzeba zwiększenia efektywności działań PIF.Co więcej, Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia w Olsztynie podkreśla, że farmaceuta nie ma uprawnień do wystawiania recept na leki recepturowe, wyroby medyczne, a także środki spożywcze specjalnego przeznaczenia (fot. Shutterstock).

W piśmie możemy przeczytać, że Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia w Olsztynie „przypomina, iż farmaceuta nie jest uprawniony do wystawiania, recept dla świadczeniobiorców po ukończeniu 75. roku życia (uprawnienie S). Zgodnie z Art. 43a Ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398) osobami uprawnionymi do ordynacji recept z uprawnieniem S są tylko i wyłącznie lekarze oraz pielęgniarki udzielające świadczeń opieki zdrowotnej oraz lekarze, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawiają recepty dla siebie i członków rodziny”.

Co więcej, Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia w Olsztynie podkreśla, że farmaceuta nie ma uprawnień do wystawiania recept na leki recepturowe, wyroby medyczne, a także środki spożywcze specjalnego przeznaczenia.

W zgodzie z Art. 96 ust. 4 pkt. 2 Prawa Farmaceutycznego (Dz. U. z 2021 r. poz. 974), farmaceuta ma uprawnienia, by wystawić receptę jedynie na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp, z zastrzeżeniem produktów leczniczych zawierających środki odurzające i substancje psychotropowe.

AM/oiab.com.pl

Czytaj także:

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]