Ministerstwo Zdrowia uchyliło reglamentację leków Arechin i Plaquenil

Można wydać zamiennik w większym opakowaniu i jako "oryginał" sprawozdać lek w mniejszym opakowaniu (fot. Shutterstock).

Począwszy od 1 września 2020 r. ograniczenia związane z ordynowaniem oraz wydawaniem Arechinu i Plaquenilu przestają obowiązywać. 

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wczoraj komunikat, w myśl którego zniesione zostały „ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych, zawierających chlorochinę albo hydroksychlorochinę, na jednego pacjenta określone obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 1 kwietnia 2020 r. w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta”.

Dostęp leków za tydzień

Jak czytamy dalej w komunikacie, „ze względu na zmianę modelu dystrybucji pełna dostępność leków w hurtowniach będzie w terminie ok. 1 tygodnia”.

Co więcej, Ministerstwo Zdrowia, podążając śladem Europejskiej Agencji Leków (EMA), wskazuje, że chlorochinę oraz hydroksychlorochinę w leczeniu bądź profilaktyce COVID-19, „należy stosować pod ścisłym nadzorem wyłącznie w badaniach klinicznych lub w krajowych programach pilnej pomocy u hospitalizowanych pacjentów”. Ten sposób działania ma być zalecany do momentu, gdy EMA dokona dalszej analizy dostępnych danych.

Cały dokument znajduje się tutaj: Komunikat_arechin_i_plaquenil

Jak było wcześniej?

Przypominamy, że od 2 kwietnia pacjenci mogli zaopatrywać się w Arechin i Plaquenil jedynie na podstawie wystawionej przez lekarza recepty. Musiała być też ona wystawiona w ramach wskazań, które wymieniono w obwieszczeniu Ministra Zdrowia. Wśród nich znalazły się m.in. zapobieganie oraz leczenie malarii, różne postaci tocznia rumieniowatego, a także reumatoidalne zapalenie stawów bądź inne choroby autoimmunizacyjne (czytaj też: Reglamentacja leków Arechin i Plaqeunil – podsumowanie)

Apteki mogły natomiast wydać na jednego pacjenta jedynie:

  • Arechin w ilości nie więcej niż 2 opakowań na 30 dni,
  • Plaquenil w opakowaniu 30 tabletek w ilości nie więcej niż 2 opakowań na 30 dni,
  • Plaquenil w opakowaniu 60 tabletek w ilości nie więcej niż 1 opakowania na 30 dni.

Źródło: AM/MZ/MGR.FARM

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]