Kwiat konopii – monografia Farmakopei Europejskiej

Pojawiła się nowa informacja Prezesa Urzędu z dnia 12 października 2023 r. w sprawie monografii Farmakopei Europejskiej Cannabis flos. Co się w niej znalazło?

Jak zmiany w wystawianiu recept na produkty lecznicze zawierające medyczną marihuanę wpłyną na ich dostępność? Fot. ShutterstockPolska wersja monografii Cannabis flos (3028) zostanie opublikowana w Suplemencie 2024 FP XIII w listopadzie 2024 r.

Zatwierdzona monografia

Prezes Urzędu URPL poinformował się, że na 176 Sesji Komisji Farmakopei Europejskiej została zatwierdzona nowa monografia do Farmakopei Europejskiej (Ph. Eur.) Cannabis flos, do publikacji w Suplemencie 11.5 Ph. Eur. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca 2024 r. Monografia jest dostępna w celach informacyjnych na stronie internetowej EDQM przed publikacją w Ph. Eur.

Jednocześnie prezes poinformował, że na stronie internetowej EDQM zamieszczona jest ogólna informacja na temat powołanej monografii oraz o organizowanym w dniu 14 grudniu 2023 r. ogólnodostępnym internetowym szkoleniu o zawartości i stosowaniu monografii Cannabis flos (3028).

Czytaj także: Przewóz środków odurzających i substancji psychotropowych

Co określa monografia?

Jak przekazano, monografia Cannabis flos określa wymagania jakościowe dla substancji roślinnej kwiat konopi, w tym w zakresie zawartości składników czynnych (THC, CBD) oraz metod badań czystości i zawartości. Należy podkreślić, że zgodnie z zasadami stosowania wymagań Farmakopei Europejskiej/Farmakopei Polskiej, omawiana substancja roślinna musi jednocześnie spełniać wymagania monografii ogólnej Plantae medicinales (1434).

Czytaj także: Jak dbać o wizerunek apteki?

Data publikacji

Źródło: URPL