Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie identyfikatora NFZ

W dniu 30 lipca br. Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat dotyczący identyfikatora NFZ na receptach elektronicznych i papierowych. Zgodnie z nim informacja ta nie musi być już zamieszczana w Dokumencie Realizacji Recepty przekazywana do NFZ wraz z danymi o obrocie lekiem, który wynika ze zrealizowanych recept.

W dniu 30 lipca br. Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat dotyczący identyfikatora NFZ na receptach elektronicznych i papierowych. Zgodnie z nim informacja ta nie musi być już zamieszczana w Dokumencie Realizacji Recepty przekazywana do NFZ wraz z danymi o obrocie lekiem, który wynika ze zrealizowanych recept.

Identyfikator NFZ niewymagany już na receptach refundowanych

Resort informuje, iż od dnia 1 lipca 2020 r. na recepcie obejmującej co najmniej jeden refundowany produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny, osoba wystawiająca nie ma obowiązku wpisywać identyfikatora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) właściwego dla miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy. Powyższe dotyczy zarówno recept wystawianych w postaci papierowej, jak i elektronicznej.

(Patrz: Nowe wzory komunikatów do rozliczania aptek z NFZ)

Podstawa prawna

Przedmiotowa zmiana wynika z faktu uchylenia z dniem 1 lipca 2020 r. obowiązywania art. 96a ust. 8 pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 944, z późn. zm.) na mocy art. 4 pkt 4 lit. i ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz. U. poz. 1590).

Ponadto należy podkreślić, że art. 96a ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne określający zakres danych, jakie muszą znaleźć się na recepcie, niewątpliwie pełni rolę wiodącej regulacji systemowo determinującej zakres danych, które mają być przetwarzane przez podmioty uczestniczące w procesie wystawiania i realizacji recept. Dlatego też pozostałe zasady dotyczące wystawiania i realizacji recept wyrażone w przepisach obowiązujących powinny być interpretowane w sposób spójny z ww. kierunkową regulacją. Wobec powyższego informujemy, iż zniesienie obowiązku zamieszczania identyfikatora oddziału wojewódzkiego NFZ właściwego dla miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy na recepcie, powoduje, że informacji tej nie trzeba odnotowywać również na dokumentach związanych z realizacją recepty np. w Dokumencie Realizacji Recepty oraz nie musi być ona przekazywana oddziałom wojewódzkim NFZ wśród danych o obrocie lekami wynikających ze zrealizowanych recept.

(Czytaj także: Identyfikator NFZ na receptach po 1 lipca 2020 r.)

Nie należy odmawiać realizacji recept z odnotowanym identyfikatorem

Ministerstwo dodaje, że zniesienie powyższego obowiązku nie powoduje zakazu wpisywania na recepcie ww. identyfikatora oddziału wojewódzkiego NFZ, a odnotowanie takiej danej na recepcie nie powinno skutkować odmową realizacji takiej recepty.

Źródło: KO/MZ

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

4 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

mieliscie juz takie recepty? Bo jestem ciekaw jak Kamsoft reaguje na brak oddzialu - czy potem w kontroli mamy setki recept jako blednych czy moze zrobili juz nakladke i takie komunikaty nie wystepuja?
Kamsoft jeszcze nie wdrożył bo zmiana schematu walidacji pojawiła się 28.07. Jeszcze wczoraj krzyczał i blokował wydanie ze zniżką z papierowej recepty. Na elektronicznej informował, ale nie zmieniał odpłatności.
czyli jest szansa, ze już w sierpniu kamsoft dostosuje program do nowinki
Już dziś dostosował - od wersji 2000.3.6.4