Komunikat czy alert – Fundacja KOWAL przypomina różnice

Fundacja KOWAL na swojej stronie opublikowała przypomnienie różnic pomiędzy alertem a komunikatem.

Fundacja KOWAL przypomina, że nie każdy komunikat pojawiający się podczas weryfikacji kodu 2D jest alertem.Nie każda informacja, która pojawia się podczas próby weryfikacji autentyczności leku jest alertem.

 

Fundacja KOWAL na swojej stronie internetowej przypomina kilka kwestii związanych z alertami.

Podczas skanowania leków system PLMVS porównuje dane odczytane z kodu 2D z opakowania, z tymi wprowadzonymi przez Podmiot Odpowiedzialny do europejskiej bazy EU HUB. Dane są sprawdzane w stosunku 1 do 1. Różnica choćby jednego znaku prowadzi do wygenerowania Alertu.

Każdy Alert posiada swój indywidualny numer ID, w formie PL-ab12c34d-e5fg-678h-ij90-12klm345678

Alerty mogą być generowane przy każdej operacji w systemie PLMVS, zarówno wydania, jak i weryfikacji czy przywrócenia danego leku.

W przypadku pojawiania się Alertu należy postępować zgodnie z Przewodnikiem Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
zwłaszcza rozdział V. POSTĘPOWANIE Z ALERTAMI (strona 37)

b) Użytkownik końcowy weryfikuje dane zeskanowane z kodu 2D z danymi czytelnymi dla oka ludzkiego znajdującymi się na opakowaniu produktu leczniczego, w celu wyeliminowania problemu technicznego po stronie skanera/oprogramowania.

c) Jeżeli użytkownik końcowy zidentyfikuje błąd po stronie skanera/oprogramowania jest zobowiązany do wyeliminowania błędu samodzielnie lub przy wsparciu dostawcy oprogramowania.

Obecnie najczęściej pojawiającym się błędem technicznym, który generuje Alerty jest zamiana wielkości liter z dużych na małe, najczęściej wynikająca z korzystania z klawisza Caps Lock. Pod jego wpływem skaner zamienia duże litery zakodowane w kodzie 2D z Partii i/lub Numeru Seryjnego na małe.

Opisany problem można całkowicie wyeliminować poprzez uniewrażliwienie posiadanych skanerów na działanie klawisza Caps Lock. Sugerujemy skierowanie zapytania do Państwa dostawcy usług IT czy posiadane oprogramowanie ma funkcję weryfikacji poprawności działania skanera.

Źródło: NMVO

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

1 komentarz Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]