Kamsoft – skróty klawiszowe, które musisz znać

Obsługa Kamsoftu początkowo może wydawać się skomplikowana, zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę w aptece. Istnieją skróty klawiszowe, które mogą znacznie ułatwić jego obsługę. W poniższym artykule znajdziesz opis najważniejszych skrótów, które mogą przyspieszyć codzienną pracę. Sprawdź!

W celu sprawdzenia czy w CRF jest podany prawidłowy numer PESEL należy wykonać kilka czynności.Aby łatwiej było szukać leków dla pacjenta, warto wydrukować specyfikację recepty (fot. Shutterstock).

Z Kamsoftem każdy farmaceuta jest za pan brat, ale każdemu może zdarzyć się chwilowe zaćmienie. Dlatego przypominamy 9 skrótów, które z pewnością ułatwią Ci życie za pierwszym stołem.

Czytaj również: Tips&Tricks – e-recepta cz. 10 (ulepszenia)

Jak sprawdzić kto i kiedy zamówił dany lek? F2 → Ctrl+H

Funkcja jest najbardziej przydatna, kiedy chcemy zweryfikować, czy zamawialiśmy dany produkt, kto go zamawiał i kiedy? Można to wykorzystać na przykład, kiedy zamawiamy lek bezpośrednio dla pacjenta podczas obsługi, a niestety dany lek nie przychodzi z hurtowni lub nie jesteśmy pewni, czy został zamówiony czy nie.

Jak sprawdzić historię zakupów pacjenta? P → Ctrl+F6

Funkcja przydaje się podczas obsługi pacjenta. Zdarzają się sytuacje, w których pacjent nie pamięta kodu recepty, a zaczął ją realizować w naszej aptece. Wtedy korzystając z tego skrótu, możemy łatwo znaleźć ostatnio realizowaną receptę. Klikając Enter przechodzimy do niej i poprzez Ctrl+C możemy skopiować kod.

Jak wydrukować kod recepty? Ctrl+D

W przypadku kiedy chcemy zachować kod recepty pacjenta, na przykład zamawiamy dla niego lek i nie chcemy, aby kod się zgubił. Możemy skorzystać z funkcji drukowania kodu QR za pomocą skrótu Ctrl+D. Kod QR możemy wręczyć pacjentowi. 

Sprawdź także: Realizacja e-recepty bez kodu EAN

Jak znaleźć całą historię sprzedaży danego preparatu? P→O→F4 (wybieramy towar)→Enter→Enter→Shift+ S→+

Ścieżka tej funkcji jest nieco skomplikowana, ale pozwala na łatwe uszeregowanie wszystkich sprzedaży danego preparatu. W porównaniu z historią sprzedaży, jaką znajdziemy w karcie produktu naciskając F5 wykorzystując wyżej przedstawioną ścieżkę znajdziemy więcej interesujących nas informacji. Na przykład: kto był sprzedawcą? cenę produktu? czy była brana faktura? dane pacjenta? 

Jak sprawdzić kod recepty podczas realizacji? Ctrl+K

Może zdarzyć się, że podczas realizacji chcemy zapisać kod recepty pacjenta. Dostęp do niego uzyskamy poprzez naciśnięcie skrótu Ctrl+K w widoku recepty.

Zmiana płatności P→Alt+Z 

Jeśli źle wybierzemy płatność po zafiskalizowaniu, zawsze można ją zmienić wykorzystując powyższą ścieżkę. Oprócz zmiany z gotówki na kartę można wybrać transakcję mieszaną, jeśli pacjent płacił częściowo gotówką i częściowo kartą.

Jak wydrukować specyfikację e-recepty? CTRL+P

Aby łatwiej było szukać leków dla pacjenta, warto wydrukować specyfikację recepty. Mała fiszka z drukarki fiskalnej jest czytelna i ze względu na rozmiar łatwo ją trzymać w ręce.

Zobacz też: Zmiany w realizacji recept od 1 lipca 2021 r.

Usunięcie całości leków przed fiskalizacją: U→Alt+U

Jeśli pacjent zrezygnuje z leków przed fiskalizacją, możemy łatwo usunąć wszystkie nabite przez nas pozycje stosując powyższy skrót. Wszystkie pozycje wracają na stan apteki.

Usunięcie tylko jednego z leków: P→U →Alt+U

Jeśli chcemy usunąć tylko jedną z nabitych przez nas pozycji przed fiskalizacją, warto skorzystać z powyższej ścieżki. Pozycja ta wróci na stan apteki.

Oprac. Martyna Piotrowska

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

5 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Ten fragment z kodami się przyda. Dziękuję za przydatny artykuł. Pozdrawiam.
Ctrl D mnie zaskoczyło, nie wiedziałam o tym...
Super. Mega przydatne. Przydałoby się takie fajne opracowanie graficzne żeby sobie wydrukować i mieć przy kompie.
Pakiet dwóch e-recept. Pacjent wykupił jeden lek i zgubił kod. Czy da się odzyskać ten kod pakietu recept ?
Jakim skrótem klawiszowym wywołać numer rozpoczętego przez pacjenta zlecenia na pieluchomajtki?