Jakie produkty w aptekach stanieją o VAT?

Wraz z początkiem lutego nastąpiła nowelizacja ustawy podatkowej aptek. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło listę preparatów, w tym również objętych refundacją, które będą sprzedawane z zerową stawką VAT. Jakie to będą produkty?

Ulga ma obejmować od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r., w tym również niektóre leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, które znajdują się na liście preparatów refundowanych (fot. Shutterstock).Ulga ma obejmować od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r., w tym również niektóre leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, które znajdują się na liście preparatów refundowanych (fot. Shutterstock).

Dnia 13 stycznia 2022 r. pojawiła się ustawa o podatku od towarów i usług (Dz. U. Poz. 196), która  wprowadzała zmiany do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Owe zmiany polegają na czasowym obniżeniu stawek podatku VAT od rozmaitych towarów i usług. Ulga ma obejmować od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r., w tym również niektóre leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, które znajdują się na liście preparatów refundowanych. 

Zerowy VAT w aptece – jakie produkty zostały objęte ulgą?

Dotychczasowy 5-procentowy VAT obowiązujący na podstawowe artykuły spożywcze został obniżony do zera. Na liście produktów poddanych rządowej uldze znalazło się, aż 88 produktów będących do kupienia w aptece i znajdujących się w hurtowniach farmaceutycznych. Które preparaty można zakupić bez VATu? Mowa tu o pozycjach, które zawierają składniki aktywne należące do poniższych grup:

  • dieta,
  • L-carnitine,
  • dieta mlekozastępcza,
  • dieta wysokoenergetyczna,
  • dieta kompletna zawierająca TGF-beta 2,
  • dieta eliminacyjna (mlekozastępcza, w fenyloketonurii, z MCT).   

Aktualizacja stawek VAT również w kasach fiskalnych

Wcielenie w życie nowelizacji ustawy jest nierozerwalnie związane z aktualizacją stawek podatku VAT w wykorzystywanych systemach aptecznych. W przypadku systemu KAMSOFT – jak wyjaśnia Zachodniopomorska Okręgowa Izba Aptekarska – pierwsza baza KS-BLOZ jest dostępna od 28 stycznia 2022 wraz z instrukcją, która umożliwia przeprowadzenie aktualizacji oprogramowania i właściwe naliczanie podatku VAT.

Ponadto firma KAMSOFT informuje, że: „na brak informacji od niektórych producentów, nie wszystkie towary w bazie BLOZ będą miały określone parametry. W tej sytuacji użytkownik jest zobowiązany zweryfikować albo samodzielnie określić stawki VAT dla takich pozycji”.

Czytaj również: Lista refundacyjna styczeń 2022 – najważniejsze zmiany

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]