Jak realizować zapotrzebowania?

Podmiot wykonujący działalność leczniczą, czyli gabinet lekarski, czy dentystyczny musi wystawić zapotrzebowanie jeśli chce kupić w aptece produkty lecznicze na fakturę. Poniżej wszystko, co musisz wiedzieć o realizacji zapotrzebowań.

Osoba realizująca musi na rewersie zapotrzebowania oznaczyć datę przyjęcia i zrealizowania zapotrzebowania oraz umieścić swój podpis.Osoba realizująca musi na rewersie zapotrzebowania oznaczyć datę przyjęcia i zrealizowania zapotrzebowania oraz umieścić swój podpis.

Kto ma obowiązek wystawiania zapotrzebowania?

Zapotrzebowanie wystawiają wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, które chcą zaopatrywać swoją firmę w aptekach. Na podstawie zapotrzebowania wydawane są środki, a następnie apteka ma obowiązek wystawienia faktury (lub paragonu z NIP do kwoty 450 zł). To czy dany podmiot wykonuje działalność leczniczą, czy nie, można sprawdzić na stronie RPWDL.

Stronę tą warto mieć zawsze otwartą, ponieważ zdarzają się przypadki, kiedy pacjent prosi o fakturę na firmę, a sama jej nazwa nie wskazuje na związek z działalnością leczniczą. W związku z tym w każdym przypadku prośby o wystawienie faktury powinniśmy sprawdzić NIP lub REGON firmy na powyższej stronie.

Czytaj także: Zlecenia na wyroby medyczne – projekt rozporządzenia

Jak realizować zapotrzebowanie?

Zapotrzebowanie musi być wystawione na aktualnym druku. Osoba realizująca może przynieść ze sobą już wypisane zapotrzebowanie lub możemy sami je wydrukować w kamsofcie. Realizację rozpoczynamy tak samo jak w przypadku recepty białej, następnie poprzez klawisz F3 wybieramy zapotrzebowanie – uzupełniamy dane i nabijamy każdą z pozycji, jaką realizujemy. 

W celu wydrukowania zapotrzebowania po nabiciu wszystkich leków wybieramy „P” – prawy przycisk myszki – wydruki – zapotrzebowanie.

Warto pamiętać, że osoba realizująca musi mieć przy sobie wszystkie potrzebne pieczątki:

  • pieczątkę firmową zawierająca numer telefonu,
  • pieczątkę kierownika podmiotu,
  • pieczątkę z numerem PWZ.

Zapotrzebowanie należy również podpisać, więc osoba realizująca musi być wtedy jednocześnie osobą z pieczątek.

Osoba realizująca musi na rewersie zapotrzebowania oznaczyć datę przyjęcia i zrealizowania zapotrzebowania oraz umieścić swój podpis. Do zapotrzebowania powinna być dołączony wydruk z drukarki fiskalnej taki jak w przypadku recepty papierowej.

Zapotrzebowania są zawsze realizowane pełnopłatnie. Termin ich ważności to 14 dni od daty wystawienia.

Jak prowadzić ewidencję zrealizowanych zapotrzebowań?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych nie podaje sztywnych okresów czasowych, w jakich powinna być prowadzona ewidencja. Mówi o tym, że należy ją prowadzić na bieżąco w danym roku kalendarzowym. Dokładny wzór ewidencji dostępny jest w rozporządzeniu. Na potrzeby apteki można wydrukować go stamtąd lub w programie kamsoft w module Zestawienia-Sprzedaż-Inne-Ewidencja zrealizowanych zapotrzebowań.

Jakie wymagania mają zapotrzebowania na środki odurzające i substancje psychotropowe?

Aby wydać na zapotrzebowanie leki psychotropowe, podmiot leczniczy musi mieć zgodę Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Podczas realizacji najlepiej jakby osoba realizująca przedstawiła kopię wydanej zgody przed rozpoczęciem realizacji. Zgoda dotyczy konkretnych preparatów w konkretnej ilości. W związku z tym nie można wydawać preparatów o innych dawkach i innej ilości sztuk. 

Z punktu widzenia apteki realizacja jest taka sama jak w przypadku innych leków na zapotrzebowanie.

Zobacz także: Uwaga na fałszywe mejle – komunikat NFZ

Źródła:

  • Ustawa Prawo Farmaceutyczne.
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 października 2018 r.w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych.

mgr farm. Martyna Piotrowska

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]