Mleka modyfikowane są podawane dzieciom w momencie, kiedy matce brakuje pokarmu, lub jest on niewystarczający do zaspokojenia potrzeb maluszków. Najczęściej są produkowane na bazie mleka krowiego lub koziego i zmieniane, aby jak najdokładniej odwzorowywały mleko matki. Takie mleko, jeśli są spełnione odpowiednie wskazania, można dostać na receptę z refundacją. Istnieje sporo rodzajów mlek modyfikowanych oraz wskazań uprawniających do refundacji. W dodatku producenci co jakiś czas udoskonalają formuły, w związku z tym powstają wątpliwości co do realizacji recept.
Czytaj również: Czy można wydać 18 opakowań mleka z recepty?
Mleka podlegające refundacji i różnice między nimi
Bebilon Pepti DHA: Zawiera hydrolizat białka serwatkowego wzbogacone składnikami odżywczymi, oligosacharydami mającymi właściwości prebiotyczne oraz kwasami DHA. Nadaje się dla dzieci od urodzenia do 6. miesiąca życia, w przypadku alergii pokarmowych, kolek, przewlekłych biegunek, choroby trzewnej.
Bebilon Pepti Syneo: od poprzednika różni się dodatkiem bakterii probiotycznych.
Fortimel: jest wskazany dla dzieci powyżej 6. roku życia, w niedożywieniu podczas leczenia mukowiscydozy.
Humana SL: preparat sojowy, stosuje się w nietolerancji mleka krowiego i laktozy.
Humana z MCT: preparat na bazie mleka krowiego, stosowany w przypadku biegunek.
Infatrini: wysokoenergetyczny pokarm dla niemowląt do 18. miesiąca życia. Stosowany w przypadku niedożywienia.
Lophlex, Milupa: mieszanka aminokwasów, dla dzieci po 8. roku życia i dorosłych chorujących na fenyloketonurię.
Modulen dla dzieci po 5. roku życia chorujących na chorobę Leśniowskiego-Crohna.
Neocate: preparat stosowany dla dzieci posiadających alergie na mleko krowie lub nietolerancję białek.
Nutramigen: hydrolizat białka zawierający bakterie kwasu mlekowego, jest wskazany w alergiach pokarmowych.
PKU anamix: w fenyloketonurii dla dzieci od 1. do 10. roku życia.
XP: w fenyloketonurii dla dzieci od urodzenia do 1. roku życia.
Zobacz też: Mleko – dawkowanie 5×150 a poprawność
Jak powinna wyglądać poprawnie wypisana recepta na preparaty żywieniowe?
Najwięcej kontrowersji w przypadku realizacji recept na mleka modyfikowane budzi dawkowanie. Zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept “sposobie dawkowania, rozumie się przez to informację o liczbie jednostek dawkowania i częstotliwości ich stosowania w określonym czasie.” Na recepcie musi być przedstawiony sposób dawkowania. Idealny zapis określa ilość ml preparatu i częstotliwość stosowania np. “2 x 210ml”. Są niestety przypadki, kiedy dawkowanie nie jest tak idealne.
Poniżej kilka przykładów takiego dawkowania:
- “2 x 210”: w tym przypadku część farmaceutów nauczona doświadczeniem odrzucania refundacji przez NFZ przy takim dawkowaniu odmówi realizacji recepty. Jednak obecnie nigdzie nie mamy wskazania, że na recepcie musi być podana dokładnie jednostka dawkowania. Korzystając z własnej wiedzy, jesteśmy w stanie wskazać pacjentowi, jak powinien stosować preparat. Niestety w dalszym ciągu dopóki Ministerstwo Zdrowia tego jednoznacznie nie określi w rozporządzeniu, pozostaje to jedynie interpretacją. W związku z tym możemy spotkać się w dalszym ciągu z odrzuceniem przez NFZ refundacji tak zrealizowanej recepty.
- “1 x 1”: niestety jest to dawkowanie nieprecyzyjne i zgodnie z obecnym stanem prawnym można wydać jedynie 2 opakowania preparatu.
Sprawdź także: Mleko Phenyl free i dawkowanie
Problemy w realizacji recept na mleka modyfikowane
Kolejnym problemem, jaki możemy spotkać podczas realizacji, są mleka przepisane dla nieodpowiedniej grupy wiekowej. Przykładem jest recepta na Bebilon Pepti 1 DHA dla dziecka w wieku 1,5 roku. Wskazanie do stosowania Bebilonu Pepti 1 DHA jest żywienie dzieci do 6. miesiąca życia. Taką receptę powinniśmy zrealizować, to lekarz decyduje o doborze odpowiedniego mleka. Czasem stosuje się mleka dla dzieci o niskiej masie, mimo że są starsze niż wskazują zalecenia producenta.
Obecnie jesteśmy w sytuacji, kiedy Nutricia, czyli producent między innymi Bebilonu, wprowadził nowy produkt: Bebilon Pepti Syneo. Teraz refundowane są obie wersje mleka Bebilon. Jednak Bebilon Pepti DHA nie jest już dostępny w hurtowniach. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy można wydać Bebilon Pepti Syneo na zniżkową receptę Bebilon Pepti DHA? Wskazania do refundacji są takie same. Skład poszczególnych składników odżywczych także, jednak do Bebilonu Pepti Syneo producent dodał probiotyki.
Wg art. 2.13 oraz 44 ustawy z dnia 12.05.2012 r., o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych “odpowiednik – w przypadku: (…)
- b) środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego – środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego mający ten sam albo zbliżony skład, zastosowanie lub sposób przygotowania” oraz
“Osoba wydająca leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne objęte refundacją ma obowiązek poinformować świadczeniobiorcę o możliwości nabycia leku objętego refundacją, innego niż lek przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu terapeutycznym (…)”.
W związku z tym to farmaceuta musi ocenić, czy dodatek probiotyku jest zbliżonym składem czy też nie. Obecnie nie mamy interpretacji Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.
Jak oceniasz artykuł?
Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułuUdostępnij tekst w mediach społecznościowych
0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [zaloguj się lub zarejestruj]