Interpelacja w sprawie procedury wprowadzenia leków na listę refundacyjną

Grupa posłów skierowała interpelację do Ministra Zdrowia
w sprawie procedury wprowadzenia leków na listę refundacyjną. Co ona zawiera i jakie pytania zostały skierowane do Ministra Zdrowia?

Grupa posłów w interpelacji przypomniała, że mimo poprawy liczby udostępnianych cząsteczek, polski pacjent wciąż długo czeka na nowe terapie.

Długi czas oczekiwania na terapię

Grupa posłów w interpelacji przypomniała, że mimo poprawy liczby udostępnianych cząsteczek, polski pacjent wciąż długo czeka na nowe terapie.

W interpelacji poinformowano, że czas od momentu rejestracji leku do wprowadzenia go na listę refundacyjną, czy do programu lekowego, wynosi w Polsce 827 dni. W efekcie Polska zajmuje 4. miejsce od końca pośród 37 państw Europy, wyprzedzając jedynie Bośnię, Rumunię i Maltę. Dodano, że w Polsce czas trwania samego postępowania administracyjnego mającego na celu refundację leku jest dłuższy niż wskazane w polskim prawodawstwie terminy. 

Czytaj także: Zmiany dotyczące zleceń na wyroby medyczne – rozporządzenie MZ

Ograniczony dostęp do programów lekowych

W interpelacji zwrócono uwagę, że obserwowane jest także opóźnienie w udostępnianiu pacjentom leczenia w ramach świadczenia gwarantowanego, jakim są programy lekowe.

Dziś, mimo że cząsteczka jest już w refundacji, pacjent nadal oczekuje na realny dostęp do leku w ramach programu lekowego średnio 3-9 miesięcy, co powoduje, że pacjenci mimo teoretycznego dostępu do leczenia nie mogą realnie skorzystać z terapii – możemy przeczytać w przekazanej interpelacji.

Czytaj także: Substancje psychotropowe i narkotyczne – aktualizacja wykazu

Pytania skierowane do Ministra Zdrowia

W związku z powyższymi faktami, grupa posłów skierowała do Ministra Zdrowia prośbę o odpowiedź na następujące pytania:

  • Ile dni średnio w procesie refundacyjnym zajmują etapy sprawowane przez jednostki nadzorowanie przez Ministerstwo Zdrowia, ze wskazaniem, ile trwa średnio ocena cząsteczki w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, negocjacje z Komisją Ekonomiczną oraz etap ostatecznej decyzji wydawanej przez ministra zdrowia?
  • Jakie bariery wpływają na występowanie opóźnień w procesie udostępniania leczenia w ramach programów lekowych, tj. od decyzji o objęciu cząsteczki refundacją do realnej dostępności terapii?
  • Jakie działania zamierza podjąć Ministerstwo Zdrowia wraz jednostkami mu podległymi lub przez nie nadzorowanymi na rzecz skrócenia opóźnień zarówno na etapie prowadzenia postepowania refundacyjnego, jak i w kontekście zrefundowanych już cząsteczek, udostępnianych pacjentom w ramach programów lekowych?

Źródło: GOV

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]